reklamı kapat

POPÜLER

State of Decay 2 incelemesi

İKİLİ MÜCADELEDEN KAÇINMAK

İlk oyunun dövüş mekanikleri son derece kötüydü hatırlarsanız. Bu oyunla birlikte belirli bir seviyede gelişme gerçekleştirilmiş ancak hala yeterli düzeyde değil. Zombilerle birebir mücadele etmek hem eğlenceli değil, hem akışkan değil hem de faydalı değil. Bam güm saldırmaktansa, gizliliği tercih etmek ve ihtiyaçları sessizce gerçekleştirmek çok daha mantıklı. Gerçekliğe daha yakın olması da cabası. Ancak gizlilik de oyunun sorunlarını tamamen kapatmıyor ne yazık ki. Çünkü bir yerden sonra, sürekli gizlenerek ilerlemek inanılmaz sıkıcı bir hal almaya başlıyor ve hiç yapmak gelmiyor içinizden. Sonuçta farklı farklı durumlara ve ortamlara, farklı amaç ve şekillerle gizlice ilerlemiyoruz. Amacımız hep aynı, engeller hep aynı, yaptıklarımız hep aynı… Hal böyle olunca da gerek birebir dövüş olsun, gerek gizlenerek ilerlemek olsun, oyunun zombilerle muhatap ettiği kısımlar büyük oranda sıkıcı olmuş ne yazık ki.
Bunun istinası olarak diğer insanlarla olan mücadelelerimizi söyleyebiliriz. Onlarla kapışmak belirli oranda daha keyifli bir deneyim sunuyor.

EVİM EVİM GÜZEL EVİM

Oyunun belki de en güzel kısmı güvenli evinizi inşa etme kısmı olmuş. Size her anlamda düşman bir dünyada, kendinizi “biraz olsun” güvende hissedebileceğiniz yegane yer olan bu bölgeyi oldukça detaylı bir şekilde geliştirebiliyorsunuz. Evinizin yapısı, güvenliği ve işleyişi tamamen sizin sorumluluğunuz altında. Daha stabil ve yaşanılası bir ortam için evinizi olabildiğince büyütebilirsiniz ancak bu da daha fazla tehlike altında olacağınız anlamına geliyor. Çünkü ne kadar büyürseniz, o kadar fazla ses çıkarıyorsunuz. Jeneratörler sürekli çalışıyor, artan insan sayısı vır vır susmak bilmiyor, tamiratlar kulak çınlatıyor derken zombilere açık büfe hizmeti verdiğinizi resmen ilan ediyorsunuz. Ancak bu durum, olması gerektiği kadar büyük bir tehdit oluşturmuyor. Çünkü ortalama düzeyde bir evi, bir avuç insanla birlikte rahatlıkla savunabiliyorsunuz. Bazen sizin olaya dahil olmanıza bile gerek kalmıyor. Bu da böylesi bir oyundan en çok beklediğimiz şey olan tehlike altında olduğumuz hissini yaşamaktan insanı alıkoyuyor. Bunu yaşayabileceğiniz kısım ise, zombiler yetmezmiş gibi bir de ortaya çıkmış olan kan vebası salgını. Bu hastalığa sahip zombiler insanlarınıza karşı en büyük tehdidi oluşturuyor. Kurtulmak için zombi kaynayan belirli bölgelere gidip, salgını taşıyan kalbi yok etmelisiniz. Zaten oyunda ilerlemeniz için amaç olarak görülebilecek yegane durum da bu…