reklamı kapat

POPÜLER

Steep incelemesi

AÇIK DÜNYANIN EKSTREM HALİ

Steep, yine ilginç bir şekilde bir açık dünya oyunu. Oyun alanımızı oluşturan Alplerin her yerine gitme imkanına sahipsiniz. Sadece dağlardan oluşan bir haritanın çok da büyük olmayacağını düşünebilirsiniz ama dev yanılırsınız. O kadar geniş ve kendi içinde çeşitlenen bir haritası var ki oyunun, her noktasına ulaşabilmek için yoğun bir dürtü hissediyorsunuz. En tepe noktasından, deniz seviyesine en yakın bölümüne ulaşmak yaklaşık 15-20 dakikanızı alabiliyor. Üstelik bu düz ve dikey bir şekilde tek bir güzergahı izlediğinizde geçerli. Bunun gibi sayısız güzergaha sahip 360 derecelik bir dağlık bölgeden bahsediyoruz. Üstelik, bunca yol seçeneğini deneyimlemek için elinizin altında birden fazla ekstrem spor imkanı bulunmakta.

İsterseniz kayak veya snowboard ile ayaklarınız karı hissederken inişe geçebilir, isterseniz de wingsuit ve yamaç paraşütü ile rüzgarın tadını çıkarabilirsiniz. Her birinin ayrı dinamikleri, görevleri, hareketleri ve eğlencesi bulunuyor. Snowboard ve kayak seçeneklerini anlatmaya gerek yoktur muhtemelen, hepimiz bunlardan ne beklememiz gerektiğini biliyoruzdur. Steep’i muadillerinden ayıran kısmı wingsuit ve yamaç paraşütü oluyor. Wingsuit, kolların ve bacakların arasında yer alan hava geçirmez perdelere sahip kıyafetlerle kendini boşluğa bırakma sporu olarak tanımlanabilir. Serbest düşüşün aksine, sporculara serbest uçuş imkanı sunan wingsuit, havada kalma süresini normalin çok üzerine çıkardığından özellikle son yıllarda macera severler tarafından bolca tercih ediliyor. Oyunu oynamadan önce açıp birkaç wingsuit videosu izlerseniz, yoğun bir korku ile beraber bu sporu icra etmek için dayanılmaz bir isteğe sahip olacağınızı da görebilirsiniz. Wingsuit insanoğlunun uçmaya en çok yaklaştığı şeydir. Hiç de fena olmayan bir ölüm oranına sahip bu sporu muhtemelen pek çoğumuz hayatımız boyunca deneyimleme imkanı bulamayacağımızdan, Steep’in sunduğu bu fırsata minnet duymalıyız.

İNSANOĞLU KUŞ MİSALİ
Bugüne kadar hiç kendimizi bir wingsuit ile uçurumun kenarından boşluğa bırakmadığımız için, oyunun bu deneyimi ne kadar gerçekçi bir şekilde yansıttığını elbette bilemiyoruz. Ancak bildiğimiz bir şey var ki, oyunda bile olsa wingsuit ile yolculuk etmenin inanılmaz keyifli ve heyecan verici olduğu. Kazanılan sürat hissini yoğun bir şekilde yansıtırken, bilimum engele teğet geçen uçuşların tüyleri diken diken ettiğini de söyleyebiliriz. Diğer taraftan bir de yamaç paraşütü gerçeği var. Mevcut dört seçenek arasında bizi en az memnun eden spor olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Heyecandan ziyade huzur sunan yamaç paraşütü, oyunun dillere destan manzaralarını seyretmek için muhakkak ki en iyi seçenek. Ancak hem kontrollerin diğerlerine göre görece zor olması, hem de bir noktadan sonra monotonlaşmaya fazlasıyla müsait yapısıyla oyun deneyimimiz sırasında çok tercih ettiğimiz bir seçenek olmadı. Lakin çok daha eğlenceli güzergahları keşfetmek için faydalı olduğunu kabul etmeliyiz.