reklamı kapat

POPÜLER

Street Fighter V incelemesi

Mortal Kombat ve Tekken ile birlikte tarihin açık ara en ikonik dövüş oyunu serisi olan Street FIghter, yedi yılın ardından isminin arkasındaki sayıyı yukarı taşıyor. İlk etapta Super ve Ultra takısı getirilmiş versiyonlardan çok bir farkı yokmuş gibi görünse de, beşinci oyun önemli değişiklikleri hayatımıza sokacağını belli ediyor

Street Fighter, fanatiklik derecesinde hastası olan oyuncular dışında, ortalama oyuncular için genellikle SF II ile gönüllerde yer etmiş bir seri. Street Fighter I’i oynamış insana denk gelmek zaten yeterince zorken, özellikle ülkemizde Alpha, III ve EX versiyonları tamamen es geçilmişti. Hal böyle olunca, atari salonlarında; “ver geçeyim” diyaloglarına zemin oluşturan oyun olarak hafızalarımıza kazındı.

İşte bu noktada Street Fighter IV’ün önemli bir iş yaptığını görmezden gelmemek gerekiyor. Çünkü fanatik olan zaten ne çıksa oynadığından, önemli olan ortalama oyuncuyu yeniden seriye çekebilmekti ve bunu da büyük oranda başardı. Sistematik olarak Street Fighter II’ye oldukça benzemesi bir yana, görsel tarz seçimiyle de büyük kitlelerce beğenilince başarı kaçınılmaz oldu. Fakat genele ulaşılmışken, zaman içinde Capcom farklı bir yolda ilerlemeye karar verdi.