reklamı kapat

POPÜLER

Leonardo DiCaprio’nun boşluğunu doldurmaya aday Oscar’a hasret kalmış ünlüler

88’inci Akademi Ödülleri sahiplerini buldu ve son birkaç Oscar’ın esprilerin odak noktasına oturmuş olan Leonardo DiCaprio, En İyi Erkek Oyuncu dalında dört kez aday gösterildikten sonra sonunda ödüllü yönetmen Alejandro González Iñárritu‘nun çektiği Revenant ile mutluluğa kavuştu. DiCaprio’nun her adaylığında nefesini tutup bekleyen hayranlar büyük bir sevinç yaşarken aynı zamanda internetin en eğlenceli esprilerinden birini de kaybettik. Şimdi DiCaprio’nun boş bıraktığı Oscar tahtına oturacak aktörü seçmenin vakti geldi.

Leonardo DiCaprio’nun Oscar’ı alamamasını adeta içselleştirmiş, her adaylığında da muhtemelen ondan daha fazla üzülmüştük. Ancak DiCaprio’nun kaderini paylaşan ve benzer desteği göremeyen başka ünlüler de var. “En İyi Erkek Oyuncu” alanıyla sınırlandırdığımız bu küçük listede hemen hemen herkes tarafından tanınan ancak bir türlü Oscar alamamış ünlülerden bahsedeceğiz.

matt-damon

Matt Damon

İlk olarak bu yıl DiCaprio’nun rakiplerinden biri olan Matt Damon ile başlayalım. Her ne kadar Martian performansı oldukça başarılı olsa da dişli rakipleri sebebiyle internette kendine yeterince destekçi bulamayan oyuncu 1997’de Good Will Hunting filmiyle ilk Oscar adaylığından da eli boş dönmüştü. İkide iki yapan Damon’ın şansı üçücüde döner mi bilemeyiz ancak DiCaprio’nun boşalttığı “Oscar’ı kazanamayanlar” koltuğuna rahatlıkla oturabilir.

brad-pitt

Brad Pitt

İki adaylığı olmasına karşın Oscar’ı kazanamayan bir diğer ünlü ise Brad Pitt. 2008’de The Curious Case of Benjamin Button filmindeki oyunculuğuyla kendine hayran bırakmasına karşın ödülü Milk’teki oyunculuğuyla Sean Penn‘e kaptıran Pitt’in 2011 yılında Moneyball filmiyle aday gösterilmesi de ilki gibi hüsranla sonuçlandı.

will-smith

Will Smith

Bu yıl tüm adayların beyaz olmasına tepki göstererek #OscarsSoWhite hashtag’ine destek veren Will Smith‘in de Oscar kariyeri en az bir gece önceki DiCaprio kadar talihsiz. 2001 ve 2006 olmak üzere iki kez En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilen Smith’e ne Ali filmi ne de oğlu Jaden Smith ile oynadığı The Pursuit of Happyness ödül getirmeyi başarabildi.

tom-cruise

Tom Cruise

Keza Tom Cruise‘un da Oscar’da pek şansı yok gibi. Akademi, 1989’da Born on the Fourth of July ve 1996’da Jerry Maguire filmleriyle aday gösterilen Cruise’un adını unutmuşa benziyor. Yakın zamanda adaylığı dahi bulunmayan Cruise, belli ki kendini Akademi ödülü alabilecek filmlerden ziyade Hollywood’da ses getirecek filmlere adamış.

johnny-depp

Johnny Depp

Şu ana kadar saydığımız isimler hep iki kez aday gösterilmiş ve ödül alamamış isimlerdi. Ancak bir de üç kez adaylığı bulunmasına karşın ödülü alamayanlar var. Bunlardan biri de binbir surat Johnny Depp. 2003’de beş dalda aday gösterilen Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl filmiyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Brad Pitt ile benzer bir kaderi paylaşarak bu kez Mystic River’daki rolüyle Sean Penn‘e kaptıran ünlü oyuncu, 2004’te Finding Neverland ile bir kez daha aday gösterilmiş ancak eli boş dönmüştü. 2007’de de Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street ile de şansı yaver gitmeyen Johnny Depp, her filminde bambaşka bir karaktere “dönüşse” de akademiyi ikna edememiş gibi görünüyor.

morgan-freeman

Morgan Freeman

Şanslı dördüncü adaylığı bekleyenlerden biri de şaşırtıcı ancak Morgan Freeman. Şimdiye kadar hiç En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alamamış olan Freeman, 1989’da Driving Miss Daisy ile aday olmuştu. 1994’te The Shawshank Redemption ile aday olsa da ne yazık ki 1994 iddialı filmlerin yılıydı. Forrest Gump’taki performansıyla ödülü kapan Tom Hanks, Freeman’ın eve eli boş dönmesine sebep olmuştu. Son olarak 2009’da Invictus ile aday gösterilen Freeman ne yazık ki bir kez daha ödülü alamadan döndü.

george-clooney

George Clooney

Üç adaylığı bulunmasına rağmen ödüle kavuşamayan bir diğer isim ise George Clooney. 2007, 2009 ve 2011 olmak üzere yakın zamanlarda sırasıyla Michael Clayton, Up in the Air ve The Descendants filmleriyle aday olan Clooney, etkileyici gülüşüyle jüriyi bir türlü ikna edemeyenlerden.

DiCaprio’nun bir türlü Oscar alamaması esprilerinin yerini doldurabilecek en güçlü isimler bunlar. Ancak 1992 – Chaplin filmiyle Robert Downey Jr., 2011 – Tinker Tailor Soldier Spy’daki oyunculuğuyla Gary Oldman, 2012 – Les Misérables performansıyla Hugh Jackman, 2013 – American Hustle ile Christian Bale ve nispeten çok yeni sayılabilecek 2014 – Imitation Game ile Benedict Cumberbatch‘in de birer adaylığı bulunduğunu ve Oscar’ı alamayanlar listesine dahil olduklarını belirtelim. Bir de hiç aday olamamış ünlüler var ki ne siz sorun ne biz söyleyelim.