reklamı kapat

POPÜLER

Stres çarkı uzaya çıktı [Video]

Özellikle 2017 yılının ortalarına doğru inanılmaz bir popülerliğe ulaşan ve hatta geçtiğimiz hafta bir cep telefonu formunda dahi karşımıza çıkan stres çarkı (Fidget spinner), bu sefer beklenmedik bir hamle ile gündeme ve geldi gerçek anlamda uzaya çıkartıldı.

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından alçak dünya yörüngesinde hareket halinde bulunan uzay üssü ISS (Uluslarası Uzay İstasyonu) bünyesine gönderilen stres çarkı, merak edenler için astronotlar tarafından yerçekimsiz ortamda test edildi ve ortaya çıkan komik görüntüler video halinde kayıt altına alındı. Aşağıda izleyebileceğiniz o videoda astronotlar Mark T. Vande Hei, Joseph Acaba, Randy Bresnik ve Paolo Nespoli tarafından oldukça akrobatik hareketler ile test edilen popüler oyuncak, yer çekimsiz ortamda çok daha uzun süre dönebiliyor ve ortam müsait olduğu için astronotlar da bu dönüşe bedensel olarak dahil olabiliyor. Uluslarası Uzay İstasyonu içerisinde çekilmesine rağmen bilimsel değil daha çok eğlenceye yönelik hazırlanan video, bırakın görmeyi “stres çarkı” kelimelerini duymaktan sıkılan insanları bile ekran başına bağlayabiliyor.

Nasıl bu kadar popüler olduğu halen tam olarak bilinmeyen ancak bunda YouTube videolarının büyük etkisi bulunan stres çarkı, bakalım ilerleyen dönemde farklı formlarda karşımıza çıkacak mı?