reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en büyük stres çarkını hazırladılar [Video]

Stres çarkları bu günlerde stres almaktan ziyade daha çok strese sokuyor. Arkasında çok basit bir mekanizmanın yer almasına karşı 7’den 70’e herkesin dikkatini çeken bu oyuncağın 3D baskı versiyonuysa boyutları arşa taşıyor.

Stres çarkı sadece çocuklar arasında değil YouTube yayıncıları arasında da oldukça popüler. Bütçe dostu modellerinden pahalı lüks versiyonlarına kadar pek çok farklı modelle devasa bir akım oluşturan stres çarkları tasarım açısından da büyük bir çeşitlilik sunuyor. Beyblade misali farklı renk ve gövdelerle sayısız modele sahip olan stres çarkları genellikle tek elinizle rahatlıkla çevirebileceğiniz boyutta. Ancak YouTube kanalı Beyond the press bunu değiştirmek niyetinde.

Dünyanın en büyük 3D baskı stres çarkını tasarlayan Lauri ve Anni Vuohensilta çifti Prenta M3 isimli 3D yazıcıyı kullanıyor. Stres çarkının her bir parçasını basmak ise yaklaşık 5 saat sürüyor. Ortaya çıkan stres çarkı 15 kg ağırlığında. Yani öyle elinizde rahat rahat çevirebileceğiniz cinsten değil. Hatta tek bir kişinin rahatça çevirebileceği bir çark bile değil. Vuohensilta çifti çarkı yaprak toplama makinesinin yarattığı rüzgar akımıyla döndürüyor. Vuohensilta çiftinin tasarımdan birleştirmeye ve test aşamasına kadar detaylı olarak hazırladığı YouTube videosuna haberin üstünden ulaşabilirsiniz.