reklamı kapat

POPÜLER

stres çarkı

Karşınızda dünyanın en uzun süre dönen stres çarkı [Video]

2018’in ikinci “Fidget Spinner” yani stres çarkı haberiyle karşınızdayız. Dün sizlere boyutuyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren dünyanın en ufak stres çarkını tanıtmıştık. En ufağını üreten MinebeaMitsumi şirketi, aynı zamanda dünyanın en uzun süre boyunca dönebilen stres çarkını da karşımıza çıkarttı.

Bu yeni rekorda MinebeaMitsumi şirketine Mitsubishi Precision firması da yardımcı olmuş. Yaklaşık 50 kişinin tam altı ay boyunca üzerinde çalıştığı bu stres çarkı, gördüğünüz üzere normal tasarımlardan biraz daha büyük. Elde kullanılacağı için büyük tasarlanan çark, Mitsubishi Precision‘ın inanılmaz hassas bilyalı rulmanları üzerine kuruluyor. Malzeme kalitesi ve tasarımıyla gerçekten çok iyi duran stres çarkı, şirket çalışanlarından Takayuki Ishikawa‘nın denemesinde dünya rekorunu da kırdı. Yapılan dememede tek turda ve tek elde tam 24 dakika boyunca dönen çark, Guinness Rekorlar Kitabı‘na girmeye hak kazandı. Uydularda kullanılan hassas üretim tekniklerinin bir sonucu olan çark, kendini kanıtlamayı başardı. Söylendiği kadarıyla daha önceki rekor 20 dakika seviyesindeydi.

stres çarkı

En teknolojik stres çarkı satışa da çıkıyor

Bu gelişmiş çarka sahip olmak için ödemeniz gereken miktar ise hiç ama hiç ucuz değil. Tam 450 dolar fiyat etiketiyle satışa çıkacak çark, yapabildiklerini aşağıda gözler önüne seriyor.

Video