reklamı kapat

POPÜLER

Mazda

Tam elektrikli mi hidrojen mi? Mazda ve Norveç’teki gizemli prototip

Önümüzdeki yıl elektrikli otomobil alanındaki ilk ciddi adımı atmaya hazırlanan Mazda, Norveç’te sürdürdüğü test süreciyle kameralara yakalandı.

Rakipleri arasında elektrikli otomobil geçiş sürecine nispeten daha geç dahil olacağının sinyallerini veren Mazda, var olan piyasa şartları doğrultusunda bu felsefesinden taviz vermişe benziyor. Özellikle elektriğe geçiş sürecini hibrit adımlarla takip etme konusunda daha ılımlı olan Japon üretici şu sıralar Kuzey bölgelerinde önemli bir hazırlık içerisinde. İlk elektrikli otomobilinin merkeze alındığı bu hazırlığı Norveç‘te gerçekleştiren Mazda, prototip olaraksa CX-5‘i tercih ediyor. Kameralara test sırasında yakalanan modelin hidrojen yakıt teknolojisini kullanma olasılığı da yüksek sesle dile getirilen noktalar arasında. Teknik detaylarla ilgili konuşmak içinse henüz oldukça erken.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mazda elektrik dönüşümü için ilk adımını atıyor

Geride bıraktığımız 3 yıllık periyot içerisinde elektrik geleceği için Toyota ile önemli bir ortaklık gerçekleştiren Mazda cephesinin bu konuda bir beklenti yarattığı da aşikar. Her ne kadar Toyota şu anda hibrit teknolojisi ise ön planda olsa da, Mazda’nın bir yükseliş yakalama olarak doğrudan elektrikli bir modeli piyasaya sürmesi mantıklı bir adım olarak değerlendirilebilir. 2030 yılına gelindiğinde ürün gamının tamamını hibrit ve tam elektrikli modellerden oluşturma planı içerisinde olan yöneticiler, 2020 itibarıyla bunun ilk adımını karşımıza çıkartmak istiyor. Yıl sonuna doğru kendisiyle ilgili daha net bilgiler alacağımız modelin, asfalta ineceği önümüzdeki yılı ne denli etkileyeceği ise merak konusu. Gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.