reklamı kapat

POPÜLER

Tasarım öğrencilerinin geliştirdiği giyilebilir ödeme sistemleri

04 Ocak 2016

Giyilebilir cihazların hayatımıza girmesiyle birlikte ödeme sistemlerinde de köklü değişimler yaşanmaya başladı. Visa Europe da University of Arts London bünyesinde yer alan Sanat ve Tasarım Enstitüsü Central Saint Martins ile iş birliğine giderek gelecekte ödeme sistemlerinin neler sunabileceği konusunda öğrencilerin konseptler geliştirmesini istedi. Öğrenciler 2020 yılında hayatımıza girebilecek birbirinden ilginç 3 farklı konsept tasarladı.

Small Change (Bozuk Para) adlı konsept adından da anlaşılabileceği üzere bozuk parayla yapılacak ödemeleri kolaylaştırmayı amaçlıyor. Cepte ağırlık yapan ve rahatsız edici olan bozuk paralar bu cihaza yükleniyor ve alışveriş sırasında hızlıca kullanılabiliyor. Bozuk para şeklinde tasarlanan e-ink ekran hesapta ne kadar para kaldığını veya ne kadar ödeme yapılması gerektiğini gösteriyor.

Budgeteer (Bütçeleyici) adı verilen cihaz bileğe takılıyor ve farklı ödemeleri birbirinden ayırmayı sağlıyor. Küçük bir hareketle iş, ev ve kişisel harcamalar birbirinden ayrılabiliyor. Hesap ekstresinde yapılan harcamalar farklı renklerle ifade ediliyor ve böylece harcamaların daha çok hangi alanda yapıldığı kolaylıkla tespit ediliyor.

Thread (Yaka İğnesi) konsepti diğer konseptlere göre daha ilginç bir misyon üstleniyor. Artırılmış gerçeklik deneyimi sunan cihaz yakaya takılıyor ve bu cihaza sahip kişiler birbirlerinin yaptıkları alışverişi takip ediyor ve puan verebiliyor. Yüksek puanlar toplayan markalar kıyafetini giyen kullanıcıya özel gösterim veya VIP bilet gibi fırsatlar sunuyor. Böylece marka ve müşteriler arasında daha iyi bir etkileşim sağlanıyor. Biyometrik doğrulama sayesinde güvenli ödeme yapabilmeyi mümkün hale getiren cihazın tasarımı markalara göre değişiklik gösterebiliyor.

YORUMLAR