reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

1£

Yeni 1 pound, dünyanın en güvenli bozuk parası olacak [Video]

Birleşik Krallık nam-ı diğer İngiltere, dünyanın en güvenli bozuk parasını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 12 köşeli yeni 1 pound, sahteciliğin önüne geçebilmek adına bir dizi güvenlik özelliğine ve sıra dışı bir tasarıma sahip. Hazine’den yapılan açıklamaya göre, onay bekleyen yeni 1£, taklit edilmesi en zor bozuk para. İki farklı metalin bir araya gelmesinden oluşan para, iSIS olarak adlandırılan ve üç aşamalı bir güvenlik sağlayan teknolojiyle üretilecek.

Advertisement

1£
Ülkedeki paraları modernize etme sürecinin ilk aşaması olarak yeni 1 pound’u geliştiren Royal Mint, güvenliğinin kanıtlanmış olduğunu söylediği iSIS sistemini ilk defa banknotlardan bozuk paralara taşımış olacak. Bu sistem, bankacılık sistemi ve günlük kullanımdaki sorunların yanı sıra, özellikle otomatlardaki sahtekarlıkların önüne geçmeyi amaçlıyor. Makineler, paranın gerçekliğini şekli, ağırlığı ve büyüklüğünden anlayabiliyor. Three pence olarak geçen paranın “tura” yüzünde Kraliçe 2. Elizabeth’in resmi bulunacak, “yazı” yüzü içinse bir tasarım yarışması yapılacak. Muadili banknotlardan 30 kat daha uzun ömürlü olacak yeni pound, 2017 yılında piyasada olacak.

Birleşik Krallık’ta 1971’den beri 12 köşeli bozuk pound’lar kullanılmıyor. 80’lerdeki değişiklikten bu yana da banknot 1 pound’lar piyasada değil. Mevcut bozuk pound’lar dairesel ve sıradan bir tasarıma sahip. Halihazırda, ülkedeki bozuk paraların yüzde 3’ünü sahte paralar oluşturuyor.

VİDEO