reklamı kapat

POPÜLER

Tasarımı ve teknik özellikleriyle 31 yıldır hiç değişmeyen bir efsane: Yamaha TW200 [Video]

19 Haziran 2017

İlk sunulduğu günden günümüze kadar tasarım ve teknik anlamda korunmuş bir hazineyi andıran TW200’ün 2018 versiyonunda da bu gelenek devam ediyor.

Yamaha’nın motosiklet tarihine artık bir ikon olarak geçmiş modeli TW200 bu zamana kadar sokaklarda pek fazla göremeyeceğiniz bir özelliğe sahip. İlk tanıtım etkinliği yaklaşık 31 yıl önce gerçekleştirilen ve günümüzde 2018 model yılıyla karşımıza çıkan bu motosiklet, tanıtım etkinliklerinde sıkça duyduğumuz “yeni yüz, yeni kimlik, geliştirilmiş motor” gibi özelliklere adeta bir tepki olarak varlığı sürdürüyor. 1987 yılındaki özellikleri neyse 2018 model yılında da aynı özelliklere sahip olan motosikletini tasarım olarak da koruyan Yamaha’nın bu tutumu kullanıcılar tarafından ciddi anlamda ilgi görüyor. Herhangi bir değişim barındırmamasına karşın yurt dışındaki ilgisinden bişey kaybetmeyen bu emektarın ne kadar da böyle gideceğiyse halen merak konusu.


Motosikletin özelliklerine baktığımız zaman güç ünitesinde 196cc‘lik hava soğutmalı üstten egzantrikli bir makinenin kullanıldığını görüyoruz. Çoğu motorun uzun yıllar önce veda ettiği karbüratörünü ve beş ileri şanzımanını da halen koruyan motorda yakıt enjeksiyonu, su soğutma ve sürekli değişken şanzıman gibi güncel motosikletlerin sahip olduğu özellikleri görmek pek mümkün değil. Asfaltın yanında arazide de oldukça kullanışlı olan motosiklet 18 inç önde 14 inç arkada olmak üzere büyük lastikleriyle de bu mesajı içeriyor zaten. Tüm ekipmanlarıyla birlikte toplam ağırlığı 126 kilogram olan motosikletin fiyatıysa 2017 model yılıyla aynı değer olan 4.599 dolar olarak belirlenmiş. Yamaha’nın böylesine bir gelenek haline getirdiği motosikletin “yeni” versiyonlarını yollarda görmeye devam etmek şüphesiz motosiklet tutkunlarına keyif vermeye devam edecek.

VİDEO