reklamı kapat

POPÜLER

Tehlike anında bildirim gönderen akıllı kolye

Gün geçtikçe artan şiddet ve taciz vakaları kadınları kendilerini korumak için alternatif yöntemler aramaya itiyor. Giyilebilir teknoloji alanında geliştirilen bazı ürünler de başta kadınlar olmak üzere kullanıcıların kendini güvende hissedebileceği ve gizlice yardım çağrısında bulunabileceği şekilde geliştiriliyor. Bunlardan biri de akıllı kolye Safer.

Her gün giderek artan cinsel istismar, cinayet, aile içi şiddet ve saldırı haberleri arasında güvende hissedip huzur içinde yaşamak oldukça zor. Hava karardıktan sonra dışarıda olmak bir stres sebebiyken ve sırf bu yüzden bile başınıza gelen herhangi bir saldırı yüzünden suçlanacak ilk insanın kendiniz olduğunu bilerek güven içinde yaşamak pek de mümkün değil. Ancak yine de çeşitli önlemlerle kendinizi bir parça rahatlatabilirsiniz.

Daha önce internet sitemizde yer verdiğimiz kendinizi güvende hissetmediğiniz anda yakınlarınıza mesaj göndermeye yarayan Athena gibi Safer da aynı prensipler üzerine kurulu. iOS ve Android işletim sistemli akıllı telefonlara Bluetooth üzerinden bağlanan kolyeye kendinizi tehlikede hissettiğiniz an iki kere basarak o anki konumunuzu ve tehlikede olduğunuz bilgisini daha önceden uygulamasında kaydettiğiniz kişilere bildirim olarak iletebilirsiniz. Kolyeye basıldığı anda SMS, e-posta ve uygulama bildirimi kayıtlı kişilere iletiliyor. Mesajı aldıktan sonra Safer uygulamasını açan kullanıcılar o anki konumunuzu harita üzerinden görebiliyor.

Aynı zamanda gerçek zamanlı takip özeliği de bulunan kolyenin SaferWalk modu, seçeceğiniz bir kullanıcının sizin hareketlerinizi harita üzerinden eş zamanlı takip etmesini sağlıyor. Bunun dışında kolye ayrıca selfie çekebiliyor ya da dilediğiniz kişiden gelen aramaları, mesajları ya da WhatsApp iletilerini sesli olarak bildiriyor. 15 dakikalık şarj ile 7 güne varan kullanım sunan cihazın üç ayrı renk seçeneği bulunuyor. Safer şu an Türkiye’de 300 TL fiyat etiketiyle satışta.