reklamı kapat

POPÜLER

fineck

Boyun ağrılarını önleyen akıllı kolye [Video]

Akıllı bileklik ve akıllı saatlerden sonra şimdi de sıra akıllı kolyelere geldi. Şu ana kadar Misfit’in kolye olarak da kullanılabilen bilekliği dışında, tam anlamıyla akıllı bir kolye göremedik. Ancak görünüşe göre yakın zamanda piyasaya sürülmesi planlanan Fineck ile bu durum değişecek.

İlk etapta şık tasarımıyla dikkatleri çeken Fineck, özellikleriyle hayatı kolaylaştırmayı amaçlıyor. Aktivite bilekliklerinde bulunan adım sayma, gidilen mesafeyi ölçme gibi özellikleri bünyesinde barındıran akıllı kolye, farklı özellikleriyle öne çıkmayı başarıyor. Boynun pozisyonunu, dengesini ve duruşunu algılayabilen Fineck, boyun sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Boynun arka tarafında kalan sensörleri aracılığıyla tüm verileri alabiliyor. Örneğin boynunuzu devamlı olarak bir yönde tutarsanız bunu bildirim olarak telefonunuza gönderiyor ve olası boyun ağrılarının önüne geçmeyi sağlıyor.

fineck
Fineck’in akıllı telefonlarda bulunan uygulamasında aktivitelerle ilgili veriler dışında bazı oyunlar da bulunuyor. Tamamen boyun hareketleriyle oynanan oyunlar sayesinde eğlenerek boyun egzersizleri yapmak da mümkün. IP6 sertifikasına sahip olan cihaz az miktarda su sıçramasına karşı dayanıklılık gösterebiliyor. Dünyanın giyilebilir ilk titanyum cihazı olan Fineck, böylece alerjisi olan kişilerin de kullanabileceği bir cihaz haline geliyor. Kordon kısmı silikon maddeden yapılan akıllı kolyenin orta, büyük ve çok büyük boylarda satışa sunulması planlanıyor. Cihazın şarjının dayanabildiği süre ise 7 gün.

Kickstarter’da 20 bin dolar bağış bekleyen cihaza 69 dolarlık bağış yapıldığı takdirde sahip olunabiliyor. Şu ana kadar 5 bin dolardan fazla fon toplamayı başaran cihazın önümüzdeki yılın nisan ayında kullanıcılarla buluşması bekleniyor.

VİDEO

YORUMLAR