reklamı kapat

POPÜLER

Tek seferde üç farklı renk 3D baskı [Video]

13 Nisan 2015

3D yazıcılarla üretim sınır tanımıyor ancak tek renk üretimlerden çok renk üretimlere geçişte hala bir sıkıntı var. Renkli projeleri basmak hem kolay değil, hem de başarısız olma ihtimali çok yüksek. Yeni bir nozzle (baskı ucu) tasarımı sunan Diamond Hotend projesi ise üç renge kadar bu sorunu çözüyor.

3D yazıcılarda kullanılan erimiş filamentin çıktığı nozzle, cihazın en önemli parçalarından biri. Nozzle’ın tasarımı da yazıcının başarısında büyük rol oynuyor. Kickstarter projesi olan Diamond Hotend’in elmas şeklindeki nozzle tasarımında aynı anda üç farklı filament girişi bulunduruyor. Bu üç farklı giriş cihaza farklı renkleri farklı zamanlarda çalışma imkanı tanıyor.

Filament israfının da önüne geçmeye çalışan Diamond Hotend, aynı zamanda filamentleri birbirine karıştırarak dördüncü bir renk de yaratabiliyor. 1,75 mm’lik filamentler kullanan nozzle PLA, ABS, HIPS, FLEX ve PETG gibi filamentlerle baskı yapabiliyor. Nozzle’ın beş farklı renk seçeneği sunan versiyonunun da gelecek planlarında yer aldığı belirtiliyor. Elmas tasarımlı nozzle ile ilgili detaylı bilgiye Kickstarter sayfasından ulaşabilirsiniz.

VİDEO