reklamı kapat

POPÜLER

Telefondaki uygulamaların çalışmasını engelleyerek sosyalleşmeyi sağlayan aksesuar [Video]

Teknolojinin kolay erişimi ve hızlı gelişimiyle insanlar da ellerinden başta telefonları olmak üzere teknolojik aletleri düşürmez oldu. Öyle ki fazla teknolojinin insanı asosyalleştirdiğine dair akademik araştırmalar dahi yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Hal böyle olunca insanların kendini kontrol edememe problemini çözmek yine teknolojiye kalıyor.

Evde yemek masasında dahi sadece telefonuna bakıp iletişim kurmayı kesen insanlar için eski usül cezalandırma sistemi beacon ile sağlanıyor. Yani sosyalleşmeyi unutacak kadar teknolojinin bağımlısıysanız, aynı teknoloji telefonunuzu dize getirerek evde veya yanınızda başka insanlar olduğunu hatırlatıyor. Ransomly isimli bu mini cihaz evde herhangi bir yere rahatlıkla koyabileceğiniz hatta sinsice saklayabileceğiniz bir beacon. Bluetooth aracılığıyla bağlanan cihazın kapsama alanında ise telefondaki uygulamalara erişmek imkansız hale geliyor.

Hemen hemen tüm Android cihazlarla çalışan Ransomly ile belirli uygulamaları engelleyebileceğiniz gibi tüm uygulamaları engellemek de mümkün. Tabii Ransomly’nin kendi uygulamasını da kurmanız gerekiyor. Uygulamaları engellerken çeşitli mesajlar da bırakabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz ödevini yapsın istiyorsanız sosyal medya uygulamalarını engelleyip ödevini yapana kadar açmayacağınızı belirten bir mesaj yazabilirsiniz. iOS kullanıcıları için ise pek de etkili bir cihaz olduğunu söyleyemeyeceğiz çünkü Ransomly iOS’te uygulamaları engelleyemiyor. Sadece etki alanına girince kullanıcıya telefonuna bakmaması yönünde bildirim gönderebiliyor.

2 yıl pil ömrü bulunan Ransomly’nin etki alanı ise yaklaşık 70 metre. Yetişkinler arasında tartışmalara sebep olma ihtimali bir hayli yüksek olan bu küçük cihaz, çok fazla teknolojiyle haşır neşir çocuklar üzerinde ise olumlu sonuçlar verebilir. Kickstarter projesi olan Ransomly 25 dolardan başlayan fiyatlarla satışta. Cihazla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO