reklamı kapat

POPÜLER

Hayali bile güzel: 2016’nın en iyi konsept otomobilleri

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2016 içerisinde kullanıcıların karşısına çıkan en iyi konsept otomobiller bir arada.

Otomobil tutkunları için rüya gibi bir yılı geride bırakıyoruz. 2016’nın ilk ayından itibaren düzenlenen fuar ve organizasyonlarla birlikte üreticiler, geleceklerini temsil edecek olan otomobil modellerinin konsept tasarımlarını tüm ihtişamıyla karşımıza çıkardı. Adeta bir tasarım savaşına dönen tanıtım etkinliklerinde otomobil tutkunları birbirinden güzel ve fütüristik konseptlerle tanıştı. Bizde sizler için bu yılın en dikkat çeken konsept tasarımlarını bir araya getirdik. İşte markaların geleceğini temsil eden birbirinden güzel tasarımlar ve açıklanan ilk özellikleri;

Mercedes Maybach 6

5.5 metre uzunluğundaki klasik coupeleri andıran arkaya doğru sivrilen tasarım yapısıyla son zamanların en farklı tasarımlarından birine sahip olan konseptte 24 inçlik transparan jantlar bulunuyor. Martı kanatları ve müthiş aerodinamik görüntüsüyle ilk bakıştan itibaren kusursuz yapıda olan Mercedes Maybach 6, 4 adet elektrik motorundan güç alıyor ve toplamda 738 beygir güç üretebiliyor. 80 kWh pil ünitesiyle desteklenen otomobilin tek şarjla 320 km yol alabileceği açıklanmıştı.


Renault Trezor

Formula E teknolojinde yer alan teknoloji ile birlikte geliştirilecek olan motor ile birlikte 2 adet batarya hücresi Trezor bataryaları dahil toplamda 1.600 kg gibi kabul edilebilir bir yapıya sahip. Trezor’un elektrikli motoruyla 350 beygir güç ve 380 nm tork değerine sahip olduğu ve 0’dan 100’e hızlanma zamanı ise 4 saniyenin altında olmasının beklenildiği açıklanmıştı.


Opel GT

Cenevre Otomobil Fuarı‘nda kullanıcıların karşısına çıkan Opel GT’nin motoru orta kısımda yer alıyor. 3 silindirli yapıda olan 1.0 litrelik turbo motoruyla Opel GT, 145 beygir güç ve 205 Nm’lik bir tork değerine sahip. 6 ileri sıralı şanzımanın kullanıldığı otomobil saatte 100 kilometre hıza yaklaşık 8 saniyede çıkabiliyor. Otomobilin açıklanan maksimum sürat derecesiyse saatte 215 kilometre.


BMW Vision Next100

BMW’nin asırlık geçmişini kutlamak için geliştirilen modellerden sadece biri olan Vision Next 100, baş döndürücü özelliklere sahip olarak karşımıza çıkmıştı. Konseptin sunduğu şeyler “daha çok konfor, daha iyi bir sürüş deneyimi ve alabildiğine teknoloji” şeklinde üç ana maddeye sığdırılsa da bundan çok daha fazlası. Henüz konsept olduğu ve değişime açık olduğunu düşünürsek, otomobilin abartılı dış görünümüne takılmamak gerek. Ancak gövdenin epey hafif, kaliteli ve daha önemlisi kişiselleştirilebilir ve “şekil değiştirebilir” yapıda olduğunu belirtelim. Akıllı özelliklerini gövdesine de yansıtan Vision Next 100, duruma göre renk değiştirerek diğer sürücü ve yayalarla iletişim kurabiliyor.


Citroen CXperience

Adını 1974 ile 1991 arasında üretilmiş olan CX serisinden alan CXperience’ın hibrit motora sahip olduğu açıklanmıştı. Açıklanan güç değeri 300 beygir olan konsept model önümüzdeki süreçte Citroen tasarım dilinin yüzü olarak kabul ediliyor.


Subaru Viziv-7

Tasarımıyla, Subaru’nun gelmiş geçmiş en farklı modellerinden birisi olan Viziv-7’de teknik detayları henüz açıklanmayan konsept modeller arasında yer alıyor. Subaru Viziv 7 Konsept; 5.199 mm uzunluğu, 1.859 mm yükseliği ( tavan çıtaları olmadan 1,829 mm ), 2.029 mm genişliği ve 2.990 mm aks mesafesiyle Subaru’nun gelmiş geçmiş en büyük otomobili olarak karşımıza çıkıyor. Modelin beklenen çıkış tarihiyse 2018.


Mercedes Generation EQ

Gerek tasarımı gerekse teknik değerleriyle Mercedes tarihinde yeni bir sayfa açan EQ, Mercedes’in gelecek planlarının ilk kanıtı olarak karşımıza çıkmıştı. Tek şarj ile 500 km‘lik bir menzile sahip olan modelde markanın kendi ürettiği (Daimler) batarya paketleri yer alacak. İçerisindeki iki elektrikli motor ve 405 beygirlik gücü ile Generation EQ 0’dan 100’e 5 saniyenin altı gibi ciddi bir sürede erişecek. Markanın gelecekte üreteceği modeller ise çelik, aluminyum ve karbon fiber komponentlerin bir araya gelmesi ile oluşacak.


BMW X2

Sport Coupe tasarımıyla BMW tasarım diline yeni boyut olarak karşımıza çıkan X2’nin teknik detayları hala gizemini koruyor. BMW X2’nin ön tarafında yer alan LED farlar markanın gelecekteki tasarım dilinin ipuçlarını içeriyor. Ön kısımda tercih edilen geniş tampon ve 3D efektli 21 inç‘lik jantlar BMW X2’nin olduğundan büyük görünmesindeki en büyük etmenler arasında yer alıyor. X2’nin beklenen çıkış tarihi ise 2018.


Volkswagen I.D.

Volkswagen’ın 0 emisyon stratejisinden hareket ederek hayata geçirdiği I.D, değişken sürüş karakterleri doğrultusunda 125 kW‘lık (yaklaşık 168 beygir) elektrikli motoru ile 400-600 km arasında bir menzil değerine sahip. Araçta yer alan en büyük özelliklerden biri de kargo teslim alma sistemi. I.D eğer sahibi evde yoksa, teslimat için gelen paketleri teslim alabiliyor. Modelin 2020 yılında satışa sunulması bekleniyor.


Pininfarina H2 Speed

Pininfarina H2 Speed Concept tasarım açısından 69’lu yıllardaki Sigma Grand Prix’ten ilham alıyor. Toplamda 1.420 kilogram ağırlığındaki Pininfarina H2 Speed Concept, bünyesinde barındırdığı iki adet elektrik motorla 503 beygir güç üretebiliyor. 3,4 saniyede saatte 100 kilometre hıza ulaşabilen otomobilin saatteki maksimum hızı ise yaklaşık 300 kilometre.


DS E-Tense

Fransız üretici DS’in geleceğinin yansıması olarak karşımıza çıkan E-Tense konseptinin 1.800 kg‘lık bir ağırlığa sahip olduğu açıklanmıştı. 400 beygir güç ve 517 Nm tork değerine sahip olan E-Tense, 0’dan 100’e 4.5 saniyede çıkabiliyorken maksimum sürat değeri saatte 250 km olarak kayıtlara geçmişti.