reklamı kapat

POPÜLER

Humane Ai Pin

Telefonların yerini isteyen Humane Ai Pin, ölü doğacak gibi görünüyor

Eski Apple yöneticilerinin kurduğu Humane firması, üzerinde çalıştıkları Humane Ai Pin ile bir kez daha gündemde.

Kaçıranlar için Humane firmasının arkasında Apple’ın kilit ürünlerinin tasarımı üzerinde 21 yıldan fazla çalışmış (İlk iPhone dahil) Imran Chaudhri ve Apple’da 8 yıldan fazla iOS ile macOS işletim sistemleri üzerinde görev yapmış Bethany Bongiorno yer alıyor. Teknolojinin içerisinde bir ömür geçirmiş olan bu tecrübeli isimler, kurdukları yeni firmaları ile farklı bir teknoloji yaratmak istiyor. Kendilerine güçlü bir ekip kuran Chaudhri ve Bongiorno ikilisi, en son bir yatırım haberiyle gündeme gelmiş, şirketlerine tam 100 milyon dolar yatırım toplamayı başarmıştı. Imran Chaudhri geçtiğimiz aylarda Twitter’dan çok iddialı bir açıklamada da bulunmuş ve şunları yazmıştı: Söylentiler doğru… Akıllı telefon öldü. Önümüzdeki yıl yapay zekâ için sıfırdan üretilen dünyanın ilk cihazı ile geliyoruz.” Merak uyandıran bu cihaz ilk kez TED 2023 konferansında gösterilmiş, en son isminin Humane Ai Pin olarak belirlenmesi ses getirmişti. “Yapay zekayı gittiğiniz her yere götürün” mottolu ürün, halen net tarih verilmiyor ancak kasım ayında tam olarak tanıtılıp yıl bitmeden raflara çıkarılacak bilgisi geçiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Humane Ai Pin bugün yine ses getiriyor çünkü cihazın pazara tam 1.000 dolar fiyatla çıkarılacağı söyleniyor. Üstüne üstlük modelin aylık bir abonelik ücretine sahip olacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu durum eğer yüzde 100 gerçekse pek hoş görünmüyor, çok yüksek ana fiyatla beraber ürün “ölü doğacak” izlenimi oluşturuyor. ABD’de de dahi hemen hemen kimsenin böyle bir cihaza 1.000 dolar vermek istemeyeceği çok net duruyor.

Modeli bundan önce gündeme getiren ise iki yeni kilit detay oldu. İlk olarak cihazın temelinde ChatGPT’ye de güç veren GPT-4 büyük dil modelinin olduğu açıklandı. Yani çok akıllı bir seçenek olacak ve birçok konuda bilgi sağlayabilecek Humane Ai Pin, açıklamaya göre bünyesinde kamerası, mikrofonu veya diğer sensörleri herhangi bir şekilde veri kaydettiğinde yanan bir “Güven Işığı” da barındırıyor. Bu karşı tarafın gizliliği için oldukça güzel görünüyor.

Paris Moda Haftası kapsamında podyuma çıkan mankenlerin üstünde de gördüğümüz cihaz, o zaman öğrenilen bilgilere göre kıyafetlere özel bir manyetik bağlantı ile takılıyor. Kıyafetin içerisinde üstünde manyetik bir yüzey olan batarya takılıyor, bu bataryaya dış ünite takılarak eller serbest bir kullanım elde ediliyor.

Sayfanın altında izleyebileceğiniz 14 dakikalık videoda da görebileceğiniz dikkat çekici ürün, Star Trek Combadge’i akıllara getiriyor ve bir lazer projektör taşıyor.

Bu lazer projektör videoda görebileceğiniz üzere avuç içine görüntü yansıtıyor, burada sadece tek bir renk kullanılıyor. Elinizin içini adeta bir ekran haline getiren ve daha önce duyduğumuz kadarıyla Android işletim sistemi üzerine kurularak gücünü Qualcomm imzalı bir Snapdragon işlemciden alan cihaz, üstünde ince bir LED ışık taşıyor ve bir kameraya da sahip.

Bu kamera sayesinde gerçek zamanlı görsel çeviri yapılabiliyor, cihaz aynı zamanda sesli komutlarla da yönetilebiliyor. Dinleme yaptığı zaman üstündeki LED ışığı sarı renkte yakan ve telefon görüşmelerine destek veren ürün, ilginç bir dememe konumunda.

Humane Ai Pin yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası