reklamı kapat

POPÜLER

Telefonundan kopamayanlar servisi yavaşlatarak restoran sahiplerini de bıktırıyor

Birlikte dışarı çıktığımız arkadaşlarımız bütün akşamı telefonlara bakarak geçirdiğinde sinir krizinin eşiğine gelen tek kendimiz değilmişiz. Görünen o ki telefondan gözünü ayıramayan müşteriler yüzünden restoran sahipleri dahi sorun yaşıyor.

Craigslist’te bir gönderi yayınlayan San Franciscolu bir restoranın sahipleri, vaktini telefona bakarak geçirenler yüzünden hizmetin yavaşladığından dert yandı. Müşterilerden servisin yavaşlığı nedeniyle pek çok şikayet alan restoran, sorunun kaynağını tespit etmek için kamera kayıtlarını incelemeye karar vermiş. Bunun için yakın zamanda çekilen bir günlük kayıt ile 2004’teki bir kaydı karşılaştıran restoran sahipleri pek çok müşterinin yerini aldıktan sonra menüye bakıp sipariş vermek yerine dakikalarca telefonlarıyla oyalandığını fark etmiş. Telefonları yüzünden menüye bakmayan müşteriler sipariş almaya gelen garsonları defalarca geri gönderiyormuş. Üstelik pek çok müşteri yemeği yemeden önce fotoğraflamak istediği için de restoranda normalde geçireceklerinden uzun bir süre kalıyormuş.

Tek bir müşteri için düşünüldüğünde belki 10-15 dakikalık bir gecikme yaratan bu durum, bu şekilde davranan tüm müşteriler hesaba katıldığında genel hizmet kalitesini etkileyecek boyutlara ulaşıyor. Anlayacağınız telefon düşkünlerinin arkadaşlarını ve çevresini boşlaması anlamındaki “phubbing”in tek mağdurları phubbingcilerin arkadaşları değil. Bu gidişle telefonundan kopamayanların yüzüne ne arkadaşları ne de restoran sahipleri bakmak isteyecek.