reklamı kapat

POPÜLER

Terör örgütleriyle savaşacak algoritmada sona gelindi

Terör örgütlerinin sosyal platformlarda propaganda yapmasını önlemek adına yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Yeni geliştirililen sistem ile terör örgütlerine sosyal platformlarda büyük darbe vurmak amaçlanıyor.

Terör örgütlerinin yeni üyeler kazanma yolundaki en önemli kaynaklarından bir tanesi sosyal medya platformları. Geride bıraktığımız zaman diliminde sosyal platformlar ile iletişim kurulan insanların terör örgütlerine katılmak için ülkelerinden kaçtıkları haberleri ile çoğu kez karşılaştık. Hükümetler sosyal platformda başı çeken mecraları bu konuda önlem almasında sürekli uyarıyor.

Kar amacı gütmeyen bir organizasyon bu tarz terörist propaganda içeren içerikleri tespit edip en kısa sürede imha etmek adına geliştirilen algoritmanın son aşamasına gelindi. Hashing teknolojisi üzerine kurulan eGLYPH adındaki algoritma sosyal medya platformlarında bulunan ve içeriğinde terörist propaganda olan her türlü resim, video, ses kayıtlarını tespit edip en kısa sürede erişme kapatıyor. Algoritma çıkış noktasından beri projenin geliştiricisi olan Darthmouth College profesörü Hany Farid tarafından kuruldu. Farid 2008 yılında Microsoft ile beraber çocuk pornosu ile savaş projesinde ortak görev almıştı. Tamamlanmasının ardından şirket, isteyen tüm sosyal medya platformlarına algoritmayı ücretsiz olarak sunacak. Twitter, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada 360 bin hesap üzerinden terörist propaganda yapıldığının tespit edildiğini ve bu hesaplara erişimin engellendiğini açıklamıştı.