reklamı kapat

POPÜLER

Fransız hükümetinden Euro 2016 öncesi terör alarmı uygulaması

Fransız hükümeti, muhtemel bir terör saldırısında vatandaşları uyaracak ve güvenlik konularında bilgiler paylaşacak bir akıllı telefon uygulaması geliştirdiğini açıkladı. Fransa’da düzenlenecek UEFA Euro 2016 öncesi duyurusu yapılan SAIP adındaki uygulama, hem iOS hem de Android platformlarında indirmeye sunuldu.

10 Haziran Cuma günü başlayacak turnuva öncesi indirilmeye sunulan SAIP (Système d’alerte et d’information des populations) uygulaması, lokasyon bazlı olarak çalışıyor. Terör saldırısı şüphesi durumunda akıllı telefon kullanıcılarını uyaracak olan uygulamada, olası bir tehlike halinde ne yapılması ve nasıl davranılması gerektiğine yönelik bilgiler de veriliyor. Kullanıcılar kendi bulundukları bölge dışında sekiz farklı bölgenin daha güvenlik uyarılarına dair bildirim almayı seçerek farklı bölgelerde yaşayan aile veya arkadaşlarının güvenliği hakkında da bilgi edinebiliyor.

Fransızca ve İngilizce dil seçenekleri sunan SAIP’in amacı, olası bir saldırı durumunda sosyal medyada güvenilir bilgi akışını sağlayabilmek, kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirmek ve Fransa’nın acil durum hatlarındaki yükü azaltmak.