reklamı kapat

POPÜLER

Terör saldırılarına karşı geliştirilen özel güvenlik bariyeri ne kadar etkili olabilir? [Video]

08 Mayıs 2017

son dönemlerde ağır araçlar kullanılarak yapılan saldırıların önüne geçmek için hayata geçirilen özel bariyerler caydırıcılık açısından önemli rol üstleniyor.

Dünya genelinde yaşanan terör olaylarının son zamanlarda belirli bir yöntem üzerinden gerçekleştirildiğine şahit olduk. İngiltere’nin Londra, İsveç’in Stockholm, Almanya’nın Berlin, Fransa’nın ise Nice şehirlerinde son dönemlerde meydana gelen bu eylemlerde otomobiller ve kamyonlar ana unsur olarak bir silaha çevrildi ve ciddi rakamlara ulaşan kayıpların yaşandığı olaylar meydana geldi. Teröristlerin kalabalık bölgeleri hedef seçerek kullandıkları bu ağır araçlarla insanların üzerine saldırdığına şahit olduk. Durum böyleyken her bölümde olduğu gibi burada da ciddi önemlerin alınması gerektiği şüphe gerektirmeyen bir gerçek.

Bu tarz eylemlere karşı konulması adına yerel yönetimler ve güvenlik kuvvetleri arasında yapılan iş birliğiyle özel olarak geliştirilmiş bariyer sistemlerinin hayata geçirilmesi, halihazırda kullanan yerlerdeyse tedbir amaçlı sayılarının artırılması planlanıyor. Tonlarca ağırlıktaki kamyonlara bile geçit vermeyen bu bariyerlerden bir tanesinin testi geçtiğimiz gün Almanya’da gerçekleştirildi. Test sırasında terörist eylemi yaptığı varsayılan kamyonda gerçek bir sürücünün kullanıldığı etkinlikle bariyerin ne kadar etkili olduğu gözler önüne seriliyor. Test sırasında kamyon sürücüsünün ciddi bir hayati teklike atlattığını da belirtmekte fayda var.

VİDEO

YORUMLAR