reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla, araçları için yeni özellikler ve yazılım arayüzü hazırladı

Elektrikli otomobil pazarının en büyük isimlerinden olan Tesla, araçları için yeni özellikler ve yazılım arayüzü hazırladı.

Tesla, Model serisi araçları için önümüzdeki haftalarda yeni bir yazılım güncellemesi gönderecek. Bu yeni güncelleme ile Model 3 ve içinde AMD işlemci bulunan Model serisi araçlarda yukarıda görebileceğiniz yeni arayüze geçiş yapılacak. Bu yeni arayüz kapsamında park halindeyken daha iyi bir tam ekran araç kontrolü sunulacak, büyük oynatma kontrolleri getirilecek, medya oynatıcıya yeni hızlı erişim butonları eklenecek ve sağ üste genişletilebilir bir küçük harita yerleştirilecek. Yeni arayüz aynı zamanda otomatik pilot sürüşe yönelik yeni bir yapıyı da karşımıza çıkaracak. Yeni güncelleme ile 2021 ve sonrasında gelen Model S ile Model X’e “Auto Shift Beta” özelliği de dahil edilecek. Bu otomatik vites sistemi söylendiği kadarıyla aracın çevresine kameralardan bakarak Sürüş (D) ile Geri Vites (R) arasında otomatik olarak geçiş sunacak. Bu mod aynı zamanda aracı otomatik olarak Park (P) moduna da geçirebiliyor. Güncelleme ile araçlara Amazon’un sesli kitap odaklı Audible uygulamasını ekleyecek ve yerleşik Spotify uygulamasını da güncelleyecek marka, hepsine ek olarak 2021 ve sonrasında gelen Model S ile Model X yanında yenilenen Model 3’e ‘Eller Serbest Bagaj‘ isimli yeni bir özellik getiriyor. Sürücüler anahtar olarak kullandıkları telefonlarıyla araç bagajının arkasında hareketsiz şekilde durursa, bu özellik sayesinde bagaj kendi kendine otomatik olarak açılacak. Tesla ayrıca “Nöbetçi Modu” (Sentry) videolarını telefon bildirimlerden incelenebilir hale de getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla dün de büyük bir işten çıkarma ile gündeme gelmiş, 140 binden fazla çalışana sahip olan firmanın en az 14 bin çalışanıyla yollarını ayıracağı aktarılmıştı. Bu gelişmenin hemen üstüne ise uzun zamandır beklenen 25 bin dolarlık, olası adıyla Model 2 de gündeme gelmişti. Kısa süre önce bu aracın iptal edildiği yönünde bazı haberler ortaya çıkmış ancak Elon Musk onları yalanlamıştı. Peki Model 2 geliyor mu yoksa iptal mi edildi? “NV9” kod adlı projenin son gelişmeler ışığında büyük bir erteleme gördüğü belirtiliyor, bu büyük ihtimalle yüzde 100’lük bir iptal anlamına ise gelmiyor. Ancak 25 bin dolarlık Tesla modeli son aşamada oldukça uzakta yer alıyor gibi görünüyor (2 sene beklenebilir). Tesla’nın şu an odak noktasını yakında tanıtılacak robotaksi projesine verdiği söyleniyor, şirket ucuz elektrikli kategorisini tamamen BYD’ye bırakmış gibi duruyor.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER