reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Türkiye

Tesla bugün bir “Türkiye” paylaşımı yaptı, beklenen tarihi verdi

 - Güncelleme: 28 Mart 2023 13:40

Tesla bugün bir “Türkiye” paylaşımı yaptı. Bu paylaşım ile firmanın Türkiye macerası için beklenen tarih de verildi.

Resmi Tesla Instagram hesabı üzerinde yapılan yukarıdaki paylaşıma göre firmanın resmi Türkiye macerası 4 Nisan tarihinde başlayacak. Dev otomobil üreticisinin bu tarihte bir etkinlik düzenlemesi ve Türkiye’ye getireceği ilk araçların fiyatlarını açıklaması bekleniyor. Hatta bu tarihte getirilen ilk araçların satışa sunulması da ihtimaller dahilinde bulunuyor. Tesla’nın Türkiye’de başta Model 3 ve Model Y olmak üzere Model S ve Model X isimli araçlarını resmi olarak satması bekleniyor. Firmanın Türkiye’deki en ucuz aracı ise 2 milyon TL’yi geçebilir tahminleri yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla bundan önce Türkiye macerası özelinde kötü bir haber ile gündeme gelmişti. Biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda sadece elektrik motorundan tahrik alan otomobillere ilave gümrük vergisi getirildi. Çin’den gelecek elektrikli otomobillerin üzerine resmi karar ile spesifik olarak ek yüzde 40 vergi (Toplam yüzde 50 ek vergi oldu) eklendi. Bunun arkasında direkt olarak açıklanmıyor ancak ilk Togg imzalı ilk aracı korumak yer alıyor. Yerli Togg’un pazarda fiyat avantajı elde edebilmesi ve Çinli elektrikli araçla mücadele edebilmesi için atıldığı düşünülen bu adım, 2023’te sayısı ciddi şekilde artacak Çinli elektriklileri (Özellikle ufak şehir araçlarını) ciddi şekilde pahalı hale getirecek.

Bu konuya Tesla Türkiye’nin başındaki isim Kemal Geçer’in ilk yorumu Çin’den getirilecek Model 3 üzerinden “İnşallah doğru değildirolmuştu. Daha sonra ortaya atılan iddialarda ise Model 3’ü Türkiye’ye Çin’den getirmek isteyen Tesla’nın Türkiye’deki yatırım kararlarını yeniden gözden geçirdiği söylenmişti. Sevindirici şekilde bu iddianın arkasından yani ek vergilerden sonra bir iptal kararı çıkmadı. Lüks araç ithalatında Türkiye’nin önde gelen temsilcilerinden Albayrac&Minoto CEO’su Ferhat Albayrak, ilave gümrük vergisinin Çin’de üretim yapan birçok markanın Türkiye pazarına yönelik iştahını kaçırdığını ifade etmişti.

Tesla detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER