reklamı kapat

POPÜLER

Tesla supercharger
Tesla supercharger

Tesla’dan Supercharger istasyonları için tartışılacak karar

18 Aralık 2017

Elektrikli otomobil devi Tesla, kurduğu Supercharger istasyonlarıyla Model S, Model X ve Model 3 sahiplerinin araçlarını hızlı şarj etmesine imkan tanıyor. Bu istasyonlarla kişilerin uzun yol yapabilmesini hedefleyen şirket, bu konuda tartışılacak bir karara imza atıyor.

Tesla kısa süre önce yayınladığı “Adil Kullanım” kararıyla şirketler için kötü, son kullanıcı içinse iyi bir karara imza atıyor. Bu karar ile beraber 15 Aralık 2017’den sonra satılan “kurumsal amaçlı” Tesla otomobillerin Supercharger kullanımı yasaklanıyor. Şirket bu noktada “taksi, Uber ya da Lyft gibi araç paylaşım platformları, ticari taşımacılık, devlet araçları ve diğer tüm ticari faliyetleri” yasak kapsamına alıyor. Yani kurumsal / ticari alanda kullanılan Model S, Model X ve Model 3 modelleri artık süper hızlı şarj istasyonundan yararlanamıyor. Bunu tespit ettiği zaman uyarıda bulunacağını ve hatta yazılımsal olarak şarjı yasaklayacağını belirten şirket, böylece normal kullanıcıları korumayı hedefliyor. Şu an büyük şirketlerin toplu şarj işlemleri yüzünden normal kullanıcıların şarj boşluğu bulmadığı belirtiliyor. İşte bu adil kullanım sistemi bunu çözmeyi hedefliyor ve çok mantıklı görünüyor.

Tesla Supercharger istasyonları Türkiye’ye de geliyor

Elektrikli otomobil devi araçlarını yüksek hızda şarj edebilen Supercharger istasyonlarını Ankara, İstanbul, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek, İzmir ve Konya’ya da açmayı planlıyor. Şirket bu noktada Gersan Elektrik ile çalışmalar yürütüyor.

YORUMLAR