reklamı kapat

POPÜLER

şarj istasyonları

Tesla’nın otomobillerinin şarj süreci için gerçekleştirdiği büyük gelişme

Tesla Süperşarj ağının üçüncü jenerasyonunu duyurdu. Güncellenen şarj altyapısı teoride saatte 1.600 kilometre gibi iddialı bir menzil vaat ediyor.

Yeni jenerasyon Tesla Süperşarj istasyonları tamamen yeni bir mimari üzerine şekilleniyor. Araç başına maksimum 250kW’a kadar enerji sağlayabilen 1 MW’lık yüksek gerilim kabinine sahip olan yeni sistem, eski Süperşarj istasyonlarından çok daha verimli çalışıyor. Yeni sistem, eskisi gibi şarj hızını istasyona bağlı araçlar arasında paylaştırmak yerine istasyona bağlanan her araca pillerinin alabildiği en yüksek oranda şarj sağlayabiliyor.

Tesla’nın iddiasına göre örneğin Model 3 Long Range modeli, yeni istasyonda şarj edildiğinde yalnızca 5 dakikada 120 kilometrelik menzile kavuşabilecek. Teoride bu rakam saatte 1.600 kilometreye denk geliyor. İstasyonda yapılan diğer iyileştirmelerle birlikte artık şarj etme süreleri ortalama yüzde 50 oranında kısalacak. Bu da tipik bir şarj molasının yaklaşık 15 dakikaya inmesi anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla kurduğu şarj ağıyla rakiplerinin çok önünde

Tüm bu gelişimlere ek olarak Tesla ayrıca On-Route Battery Warmup özelliğini de yayınladı. Bu özellik otomobillerin navigasyon sistemlerinde bir Süperşarj istasyonu hedef olarak eklendiğinde otomobilin pillerini ısıtıyor. Isınan pilin şarj olma süresi ise yüzde 25’e kadar hızlanıyor. ABD’li marka aynı zamanda önümüzdeki haftalarda 12.000 adet ikinci nesil şarj istasyonları için 145 kW’lık şarj gücü özelliğini de devreye alacak.

İlginizi Çekebilir

Firmanın araçlarına yeni eklediği köpek modu