reklamı kapat

POPÜLER

Captain Marvel

Avengers Endgame öncesi Captain Marvel’ın tamamladığı eksik hikaye

Captain Marvel, sadece yeni bir kahramanı bizlerle tanıştırmıyor. Aynı zamanda Marvel Sinematik Evreni’ndeki boşlukları da bir bir dolduruyor.

Spoilersız ön incelemesini de kaleme aldığımız Captain Marvel vizyon macerasına başladı. Carol Danvers’ın Captain Marvel’a dönüşümünü işleyen film, pek çok farklı açıdan Marvel Sinematik Evreni için önem taşıyor. Film, kahramanın orijin hikayesi olmanın yanı sıra, Avengers Endgame öncesi sinematik evrendeki bazı boşlukları dolduruyor. Onlardan biri de Tesseract‘ın hikayesi. Tesseract yani “Space Stone” Captain Marvel öncesi ilk olarak karşımıza 2011’de yayınlanan Captain America: The First Avenger filminde ortaya çıkmıştı. Ancak taşın hikayesindeki boşluklar şimdi tamamlanarak biraz daha netleşiyor.


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı Captain Marvel filmine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesseract’ın Marvel Sinematik Evreni’ndeki dolaşımı

Avengers Endgame ile sinematik evrendeki üçüncü evresini kapatmaya hazırlanan Marvel, Captain Marvel filmindeki Tesseract sahnesiyle bazı bilgilerin içini dolduruyor. Tesseract, Marvel Sinematik Evreni’nde beyaz perdeye yansıyan ilk taş olarak öne çıkıyor. Captain America: The First Avenger filminde daha sonra Red Skull olan Johann Schmidt tarafından bulunan taş, Hydra’nın silahı için güç kaynağı olarak kullanıldı. Filmin sonunda Red Skull taş yüzünden öldürülmüş gibi görünse de daha sonra Soul Stone’u korumaya gönderildiği Avengers: Infinity War filminde açıklanmıştı. Tesseract ise Howard Stark tarafından bulunarak S.H.I.E.L.D’a geri teslim edilmişti.

Daha sonra taşı tekrar gördüğümüzda arada ciddi bir zaman atlaması bulunuyor. Ancak taşın beyaz perdede görünmesi arasında o kadar vakit geçmiyor. 2012’deki Avengers filminde Loki taşı çalmak için New York’ta devasa bir karmaşa başlatıyor. Filmin sonunda ise Thor güvende tutabilmek için Tesseract’ı alarak Asgard’a götürüyor. Heimdall ile taşı Odin’in kasasında güvende tutan ikilinin planları ise bir kez daha Loki tarafından bozuluyor. Çünkü Loki Odin’in görünümüne bürünerek Heimdall’ı hainlikle suçluyor. Tesseract korumasız kalırken Thor: Ragnarok’un sonunda Loki Asgard yok olmadan önce taşı almayı başarıyor.

Bu da bizi Infinity War filmine getiriyor. Loki, Tesseract’ı Thor’u kurtarabilmek için Thanos’a veriyor. Bu hamle Thor’u kurtarsa da kendi canına mal oluyor. Filmin başında ilk taşa kavuşan Thanos da taşı Sonsuzluk Eldiveni’ne yerleştiriyor.

Taş dünyaya ne zaman döndü?

Captain Marvel ise bizi aradaki kayıp zamanlardan birine götürüyor. 1995’te geçen filmde taşın aslında bir Kree olan Dr. Walter Lawson’ın yörüngede gizlenmiş olan laboratuvarında olduğunu öğreniyoruz. Kree’lerin eline geçmemesi için taşı laboratuvardan çalan Captain Marvel, taşı Fury’e emanet ediyor. Aslında bir Flerken olan kedi Goose taşı yutarak saklıyor. Fury, Goose’u beraberinde götürdükten sonra ise ek sahnelerde Goose’un bir süre sonra taşı Fury’nin masasına bıraktığını görüyoruz. Bu bilgi de Loki’nin taşı çalmaya çalışmadan önce taşın Goose’dan alınarak yeniden gizlendiği bilgisini açığa çıkarıyor.

İlgili video

Filmin fragmanı