reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Optimus LOG Görsel

Tesla Optimus önümüzdeki yılın sonunda satışa sunulabilir

Şirket CEO’su Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre insansı robot Tesla Optimus önümüzdeki yılın sonunda satışa sunulabilir.

Bu elbette yüzde 100 kesin değil ancak insansı robot Tesla Optimus’un kesinlikle sadece şirket içinde kalması istenmiyor. Sürekli olarak daha gelişmiş hale gelen robot, yine Musk’a göre bu yılın sonunda gündelik işler için çok daha işlevsel hale getirilebilecek ve her şey yolunda giderse Tesla fabrikalarında ufak ufak görev almaya da başlayacak. İnsansı robot Tesla Optimus son dönemde hep paylaşılan videolar ile gündeme gelmişti. Örneğin hemen aşağıda izleyebileceğiniz videoda, Optimus’u bir kez daha geliştirme alanında dolaşırken gördük. Yürüme konusunda hızı halen yüksek olmayan ancak her seferinde yavaş yavaş hızlanan robot, denge konusunda zemin bozuk değilse çok fazla bir sorun yaşamıyor. Optimus için bundan önce ise bir tişört katlama videosu paylaşılmıştı. Robot bu konuda yavaş ancak hassas çalışıyor ve iyi sayılacak bir sonuç ortaya koyuyor. Tesla CEO’su Elon Musk tarafından robot için paylaşılan sayfanın altında izleyebileceğiniz diğer video ise robotun geldiği son aşamayı gözler önüne sermiş ve bu aşama oldukça dikkat çekmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Videoda gösterildiği üzere ayaklarını ve ellerini artık daha hassas şekilde hareket ettirebilen Optimus, Tesla tarafından özel tasarlanan donanımlar / motorlar üzerine kuruluyor, artık eskiye nazaran yüzde 30 daha hızlı hareket ediyor, boynunu iki eksende hareket ettirebiliyor, 10 kg kilo vermiş durumda ve artık çok daha dengeli görünüyor. 11 eksende çalışabilen yeni elleri eskiye nazaran çok daha hareketli, hızlı ve hassas olan Optimus, artık tüm parmakları üzerinden hassas basınç algılaması gerçekleştirebiliyor ve böylelikle yumurta gibi kırılgan objeleri rahatlıkla hareket ettirebiliyor.

Entegre çalışan bir yapay zeka altyapısı bulunan ve böylece harici bulut ağına ihtiyaç duymadan önüne çıkan objeleri örneğin rengine göre ayırabilen robot, değişen şartlara da etkili şekilde uyum sağlayabiliyor. Yani “dinamik” bir yapısı bulunan Optimus, çeşitli düzenlemeleri de kendi başına düşünerek gerçekleştirebiliyor. Dengesi son aşamada oldukça iyi hale getirilen robot, artık tek ayağı üzerinde durabiliyor ve bu konumda tüm vücudunu hareket ettirebiliyor. Daha önce robotun tekrar eden sıkıcı ve tehlikeli görevleri yerine getirmesi için tasarlandığını belirten Tesla CEO’su Elon Musk, Optimus’un ağır objeleri taşıyabildiğini ve bu konuda devamlı olarak güçleneceğini aktarmıştı. Şimdilik özellikle fabrika sahaları için planlanan robotun, ileride evler içerisine girmesi de hedefleniyor. Musk, robotun yemek pişirme, çimleri biçme ve yaşlılara bakma gibi görevleri de üstlenebileceğini söylüyor.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin