reklamı kapat

POPÜLER

Tesla yeni teknolojisini duyurdu; araç içinde çocuk unutmaya son

Amerika Birleşik Devletleri merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla cephesinin son teknolojisi, özellikle aileleri oldukça sevindirecek.

Kimi zaman haberlerde araçlarının içinde bırakan yada unutulan çocukları hepimiz görmüşüzdür. Eğer bu durumun imkansız olabileceğini düşünüyorsanız size kötü bir haberimiz var. Arabaların içinde unutulduğu için sıcaktan veya havasızlıktan sadece 2018 yılında 52 çocuk can vermiş. Bir çok teknoloji ile öncü olmayı başaran Tesla, görünüşe göre bu duruma da el atmak üzere. Marka ürettiği bir sensör ile araçta unutulan çocukları korumayı hedefliyor. 2025 yılında diğer üreticiler arasında da bir standart haline getirilmek istenen bu sensörler Model Y üzerinde denenerek yetkililere onay için sunulmuş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firmanın satışa çıkan son aracı Tesla Model Y olmuştu

Sınıfının verimililik lideri olarak akıllara kazınan Model Y, geçtiğimiz aylarda EPA tarafından açıklanan verilerde göz doldurmuştu. Dört tekerlekten çekişli versiyon üzerinden 506 kilometrelik menzil değeri sunduğu netleşen aracın aynı test koşullarında Model 3 için açıklanan 490 kilometrelik rakamı geride bırakması da oldukça ilgi çekiciydi. Amerika’da, uzun menzil vadeden çift elektrik motorlu 4×4 versiyonuyla 52.990 dolardan alıcı bulan Model Y, bu pakette 0’dan 100’e sadece 4,8 saniyede çıkabiliyor. Maksimumda 217 km/s’lik hız da bu sınıftaki bir elektrikli otomobil için oldukça etkileyici. Müşteriler ayrıca 60.990 dolardan başlayan Performans paketini de tercih edebiliyor. Bir üst noktada yer alan bu versiyonda aracın 0-100 değeri 3,5 saniye iken azami hızı da 233 km/s seviyelerine çıkıyor.

İlgili Video