reklamı kapat

POPÜLER

The House of the Dead: Overkill

ONE MAN
Zaman içinde oyun, hem PC’ler, hem de konsollara uyarlandı. Tam dört tane de devam oyunu geldi ardından. Şimdi ise Overkill ile karşı karşıyayız. Ve oyun oldukça yoğun bir şekilde B-filmi havasına maruz bırakılmış. (HotD’in Wii platformundaki ilk çıkarması bu değil. Serinin ikinci ve üçüncü oyunları da bir paket halinde bu platforma uyarlanmıştı.) En son Robert Rodriguez ve Quentin Tarantino projesi olan Grindhouse filmlerini izlediyseniz, Overkill’in neye benzediğini, nasıl bir görselliğe ve karakterlere sahip olduğunu hemen çözeceksiniz. HotD bir on-rail-shooter oyunu. Yani karakteri kontrol edemiyorsunuz ancak karşınıza çıkan düşmanları kontrol cihazını silah gibi tutarak öldürmeye çalışıyorsunuz. Wii’nin hareket algılayıcı cihazı bu noktada gerçekten iyi iş çıkarıyor. Nişan almak, herhangi bir Light Gun ile nişan almak kadar kolay. Hele bir de Wii kontrolör ve Nunchuk cihazlarını bir silah gövdesinde birleştiren Zapper aparatınız varsa, oyun çok daha eğlenceli bir hale geliyor. Zaten oyun sizi müzikleri ve seslendirmeleri ile fena halde havaya soktuğundan elinize Zapper gibi bir cihazı da alınca iyice kaptırıyorsunuz kendinizi. Oyun son derece basit, tek amacınız ekranda karşınıza gelen düşmanları sırayla öldürmek. Ancak Overkill son zamanlarda bir oyunda gördüğüm en yüksek ‘production value’ ya sahip oyun. Sunum ve içerik açısında oyun son derece güçlü. Farklı mod’lar ve bitirdikten sonra açılan içerikler bakımından oldukça zengin. Oyunun tek kişilik ve iki kişilik seçenekleri bulunuyor. Overkill, ilk House of the Dead oyunundan da öncesini anlattığı için serinin ünlü karakteri Agent G’nin çaylak hallerini oynama şansınız bulunuyor. İkinci kahramanımız ise kadınlara ve alkole son derece düşkün olan dedektif Isaac Washington. Onun hikayedeki rolü ise babasının intikamını almak. Oyun esnasında ikilimiz son derece ilginç diyaloglar içine giriyorlar. Oyunun yapımcıları Grindhouse karakterini öyle iyi çözümlemişler ki, ikilinin diyalogları Hollywood’un partner-komedisi filmlerinin klişelerinden çok, Grindhouse klişelerine yakın duruyor. Özellikle yoğun aksiyon anında G ve Washington’ın girdiği diyalogları dinlemeye doyamayacaksınız. Biz oynarken iki-üç yerde gülme krizine girdik. Müthiş ikiliye bir de Bayou Şehri’nin en seksi striptizcisi Varla Guns eklenince ortaya oynamaya da, seyretmeye de doyulmaz görüntüler çıkıyor. Özellikle arkadaşlarınızla birlikte evde geçireceğiniz bir parti akşamında herkese son derece eğlenceli saatler yaşatacak bir oyun Overkill. Hep birlikte toplanıp sırayla Overkill oynamanın, oturup eskilerden kalan bir B-filmi izlemekten hiçbir farkı yok. İkisinde de bolca geyik ve eğlence bulunuyor.

ONE DECISION
Senaryo modunda oynarken en büyük amacınız karşınıza çıkan düşmanları öldürmek. Bunun yanında da çeşitli yerlerdeki malzemeleri toplayabiliyorsunuz. Sağlık paketleri, güçlü cephaneler gibi nesneleri kaçırmamanızı öneririm. Özellikle boss savaşlarında son derece işe yarıyor bu malzemeler. Bunun dışında zaman zaman yaralıları ve zombi yemeği olmak üzere olan insanları kurtarmanız gerekebiliyor. Bunun için bazen duvarları yıkmanız, bazen de camları kırmanız gerekebiliyor. Kurtardığınız insanlar da size yardım etmek için cimri davranmıyorlar. Çoğu zaman onlar da sağlık paketi ya da cephane gibi nesnelerle sevindiriyorlar sizi.

ONE DESIRE
Oyunun kontrolleri ise son derece başarılı. WiiMote oyunun her türlü kontrolünde gayet iyi iş çıkarıyor. Gerek zombilere yakalandığınız zaman sallamanız gerektiğinde, gerekse de ateş ederken son derece isabetli atışlar yapabiliyorsunuz. Yukarıda da belirttiğim gibi hele bir de Wii Zapper’ınız varsa oyun keyfiniz daha da artıyor. Cihazı tıpkı bir tüfek gibi tutarak nişan kesinliğinizi daha da artırabiliyorsunuz. Yalnız bu noktada oyunun küçük bir eksisini söylemem gerek. Zaman zaman frame rate (saniyede gösterilen kare oranı) fena halde düşebiliyor. Bunu engellemenin maalesef bir yolu yok ama can sıkıcı olduğu kesin.

IN THE OVERKILL
Overkill’i tüm Wii sahiplerine ve Grindhouse aşıklarına tavsiye ediyorum. Hem tek kişi, hem bir arkadaşınızla, hem de topluca oyun oynarken son derece eğlenebileceğiniz kaliteli bir yapım Overkill. Retro usül ile zombi kesebileceğiniz kaç tane oyun var ki? Eğlence sıkıntınız varsa reçeteniz bir adet Overkill, yanına da bir adet Zapper. Geçmiş olsun! Ha unutmadan belirtelim, ülkemize henüz gelmemesine karşın bu oyuna özel olarak çıkarılan bir Hand Cannon adlı bir Light Gun aparatı bulunuyor.

ETRAFINIZA BAKINEtrafta siz düşmanları öldürürken kaçırdığınız tonla malzeme var. Bunların üzerine ateş edip alabilirsiniz. Bazı nesneler saklanmış haldeler, bu nedenle etrafı mümkün olduğunca çabuk temizleyip her yere bakın.

ÖNCELİKLERİNİZİ BELİRLEYİN
Her ne olursa olsun yakındaki düşmanları önce indirin. Bazı zombiler fena halde hızlı hareket edebiliyorlar. Yanınıza yaklaştırdığınız düşmanlara karşı pek şansınız olmuyor. Bu nedenle dikkatli olun.

DİNLEMEYİ UNUTMAYINOverkill yorucu bir oyun. Uzun süren oyun seanslarında mutlaka dinlenin yoksa oynadığınızdan pek bir şey anlamayabilirsiniz. Ara vermek istemiyorsanız da şarjör değiştirirken mutlaka elinizi aşağı indirin.

İNSANLARA YARDIMEtraftaki insanları kurtarmayı sakın unutmayın. Çoğu zaman sizi boş geçmeyip kendilerini kurtardığınız için ödüllendiriyorlar. Sağlık paketi ya da cephane olsun, mutlaka işinize yarayacak bir şeyler ediniyorsunuz.

DÜŞMANLARA DİKKATOverkill’de oldukça farklı düşman tipleri var ama genel olarak bunları üçe ayırabiliriz: Hantallar, hızlılar ve normaller. Hantal düşmanlar güçlüler, hızlı olanlar daha güçsüzler. Zombileri ise normal düşmanlar sınıfına sokabiliriz.

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
HEADSTRONG

DAĞITICI
SEGA

PLATFORM

Wii

İLGİLİ HABERLER