reklamı kapat

POPÜLER

The Last of Us incelemesi

GERİYE SADECE SİZ KALSANIZ KONSOLLARIN YEDİNCİ NESLİNİ KAPATMAK ÜZERE OLDUĞUMUZ ŞU GÜNLERDE PLAYSTATION 3’ÜN OYUN KATALOĞU HER ZAMAN OLDUĞUNDAN ÇOK DAHA GÜÇLÜ. BUNUN EN BÜYÜK SEBEBİ THE LAST OF US… NAUGHTY DOG, HAYATTA KALMA TÜRÜNÜ MÜKEMMELE YAKIN BİR ŞEKİLDE TANIMLARKEN, BİZİ UNUTULMAZ BİR HİKAYENİN İÇİNE SÜRÜKLÜYOR

Özel oyunlar söz konusu olduğunda bu neslin kazananı hiç kuşku yok ki PlayStation 3… Bunda elbette Sony Computer Entertainment’ın çok yetenekli ve vizyoner stüdyolarla çalışıyor olmasının büyük etkisi var. Bu nesilde God of War, Uncharted, Heavy Rain, Infamous, Killzone, Little Big Planet, Resistance ve daha birçok oyun sadece PS3 platformunda kendine yer buldu. Yeni PlayStation duyurulmuş ve hatta bu sene içinde çıkacak olsa bile, muhteşem Uncharted serisinden tanıdığımız Naughty Dog hız kesmedi ve son bombasını patlattı. Bu istisnai geliştirici ekibin sinematik deneyim yaratma konusundaki yeteneğini biliyorduk ancak bu kadar ileri gidebileceklerini tahmin etmiyorduk doğrusu. Naughty Dog, kendini aşarak hem muhteşem bir oyun deneyimi hem de unutulmaz bir anlatım dili yaratmış. Duyurulduğu günden bu zamana farklı olacağını hissettiğimiz, bir yandan da bizi sırf bu yüzden fena beklentiye sokan The Last of Us, en uçuk, en vahşi hayallerimizin bile ötesinde çıkarak bizi mest etti.

HER ŞEYİN SONU
The Last of Us, yıllar boyu, belki biraz iddialı olacak ama ömrünüzün sonuna kadar unutamayacağınız bir açılışa sahip. Oyun hikaye ağırlıklı olduğundan burada bir ipucu verip tadınızı kaçırmak istemiyoruz. Fakat şunu bilin ki böylesi bir girişe en sıkı sinema filminde bile zor rastlarsınız. The Last of Us bir macera ve hayatta kalma oyunu. Kahramanımız Joel, artık tükenmiş medeniyetin göbeğinde acımasız bir kaçakçı olarak hayatını sürdürmeye çalışıyor. The Last of Us’ın dünyası ölümcül bir mantar türü yüzünden sonu gelmiş medeniyeti resmediyor. Evet, post-apokaliptik bir ortamla karşı karşıyayız yine ve bu ortamda hayatta kalmak cidden zor.

Hayatta kalmış bir avuç insan kapalı topluluklar halinde yeraltında yaşamaya başlamış. Kordiseps adı verilen bir mantar türü, -ki aynı mantar türü gerçek hayatta da vardır ve karıncalar üzerinde etkilidir- insanlığı etki altına almış ve onları önce canavarlaştırdıktan sonra, yavaş yavaş vücutlarını tüketerek sporlarını ortalığa salmıştır. Çok kısa bir zaman içinde düşen insanoğlundan geriye artık pek bir şey kalmamıştır. Kahramanımız Joel ise 20 yıldır bu kaosun içinde hayatta kalmayı başarmış. Gerçi ona kahraman demek çok doğru olmasa gerek çünkü nefes almayı sürdürebilmek için yemediği nane kalmamış. Yine bir teslimat sırasında işler ters gitmiş ve Robert diye birinin kazığını yemiş Joel ve ortağı Tess… İkisinin hayatlarına tam da burada dahil oluyoruz. Kaderin yazgısı da ikisini Ellie’yle tanıştırıyor. Ellie, bu dünyanın içine doğmuş, eski medeniyetin masallarıyla büyütülmüş ama bir o kadar da uyanık bir kız. Joel ve Ellie, birbirlerinden ilkin nefret edecek ancak sonra birbirleri için canlarını feda edecek iki sıkı dost haline gelecekler. Bu yolculuk son derece zorlu olacak. Naughty Dog ekibi hayatta kalmanızı zorlaştırabilmek uğruna elinden geleni yapmış.

Last of Us’un zorlu dünyasında hayatta kalabilmek için güvenmeniz gereken tek şey kurnazlığınız. Öncelikle malzemelerinizi, cephanelerinizi korumanız, onları zorunda kalmadan kesinlikle harcamamanız gerekiyor. Mutlaka saklanmalı ve mümkün olduğu kadar kaçak dövüşmelisiniz. Gerilla taktikleri uygulamalı ve fırsatını bulduğunuz anda sıvışmalısınız. Eğer düşmanlarınızla göğüs göğse çarpışmayı denerseniz, çok geçmeden son nefesinizi verirsiniz. Last of Us’ın dünyasında sadece hastalıklılar yok… Maalesef yok… Ama hastalıklılar yeterince korkunç ve zorlu; birkaç türleri bulunuyor. Bu türler, hastalanan kişinin hastalığa ne kadar maruz kaldığına göre değişiyor. Kişi ilk başta fevri ve sert davranışlar sergilemeye başlıyor. Hemen ardından saldırganlaşıp çevresindeki kişilere ve canlılara zarar vermeye başlıyor. Sonrasında mantar vücudunu kaplamaya başlıyor ve kör olup sadece çevresindeki seslere saldırmaya başlıyor. Bu safhada hastalıklıları öldürmek cidden çok zor; eğer onlara çaktırmadan yaklaşmayı başarabilirseniz boyunlarına bir çakı saplayıp öldürebilirsiniz. Eğer sizi fark ederlerse hayatta kalma şansınız çok düşük. Son safhadaysa hastalıklının vücudunu mantarlar kaplıyor ve bunları size fırlatabiliyor. Bu durumda bir hastalıklıyı öldürmek için ciddi bir ateş gücüne ihtiyaç duyuyorsunuz.