reklamı kapat

POPÜLER

The Martian filmine “komedi” muamelesi

Altın Küre (Golden Globe) ödüllerine az bir süre kaldı. Oscar habercisi niteliğindeki ödül töreniyle ilgili geçtiğimiz gün ilginç ve “komik” bir gelişme yaşandı. Organizasyondan sorumlu Hollywood Foreign Press, The Martian filminin “Komedi” kategorisinden aday gösterildiğini onayladı.

Henüz izlemediyseniz filmden kısaca bahsedelim. The Martian, Mars görevi sırasında çıkan şiddetli fırtına sonucu ekibi tarafından terk edilen astronot Mark Watney’in hayatta kalma ve Dünya’ya geri dönme çabalarını konu ediniyor. Bir hayatta kalma mücadelesi ne kadar komik olabilir ki, diyebilirsiniz. Üstelik bilimsel yönü ağır basan bir filmden bahsediyoruz. Ancak filmin, işleniş biçimi farklı olsa da konu itibarıyla benzediği Interstellar’dan nispeten “hafif” ve daha eğlenceli olduğu bir gerçek. Yine de sırf Matt Damon sempatikliği ve üç beş sağlam espiri var diye filme “Komedi” damgası vurmak gerçekten komik. Üstelik bunu yapan filmin yapımcısı 20th Century Fox!

Fimine “Drama” dalında güvenmeyen ve “Komedi“ye iteleyen 20th Century Fox bir yana Hollywood Foreign Press’in bunu kabul etmesi de ayrı bir olay. Ne diyelim, aktörler yapımcılar birbirini ağırlar ödüllerinden de pek bir şey beklememek lazım.