reklamı kapat

POPÜLER

The Vanishing Of Ethan Carter incelemesi

Yapımına yüzlerce milyon doların harcandığı devasa yapımların üzerimize yağdığı dönemlerde çıkan mütevazı yapımları çok seviyoruz. Hele de basit yapılarına rağmen duyguları ustalıkla harekete geçirebiliyorlarsa tadından yenmiyor işte o zaman

The Vanishing of Ethan Carter tam olarak böyle bir oyun. Kimseyi öldürmediğiniz, kaçmadığınız veya kovalamadığınız bir oyun. Yapısal olarak karşılaştırmamız gerekirse Gone Home ve Dear Esther tadında olduğunu söyleyebiliriz. Bunu okuyan insanların bir anda ikiye bölündüğünü tahmin edebiliyoruz. Çünkü bu oyunlar bir kısmın ölümüne nefret ettiği, diğerlerinin ise silmeye bile kıyamayacak kadar aşık olduğu yapımlar. O nedenle ikinci grubu fazlasıyla mutlu edecek bir yapım var elimizde.

The Vanishing of Ethan Carter, ustalıkla yazılmış senaryosunu tamamen çevre etkileşimi ile oyuncuya aktaran minimalist bir oyun. Hikaye olarak Ethan Carter isimli bir çocuğun esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmasının arkasındaki sırrı irdelese de, bu oyunun asıl kahramanı Red Creek Valley.

YORUMLAR