reklamı kapat

POPÜLER

TikTok LOG Tasarım

TikTok, 60 dakikalık video altyapısını test etmeye başladı.

Son yılların en popüler platformlarından olan TikTok, bugün 60 dakikalık video altyapısını birçok kişide test etmeye başladı.

Dikey yapıda kısa video formatını başlatan ve hemen her platformu bu formatı kullanmaya zorlayan TikTok, yakında kişilerin 60 dakikaya kadar uzun videolar paylaşmasına imkan tanıyacak. Bu altyapıyı şu an belirli kişiler üzerinde aktif olarak test etmeye başlayan şirket (Geniş çaplı kullanım hemen olmayacak gibi duruyor), bu sayede YouTube’a karşı daha da güçlü bir rakip halini alacak. Videolara sadece 15 saniyelik limitler ile başlayan platform, son aşamada çıtayı gerçekten oldukça yükseltiyor. TikTok en son ABD’ye karşı açtığı dava ile gündeme gelmişti. Kaçıranlar için geçtiğimiz aylarda genel bir TikTok yasağı getirebilecek yasa tasarısı masaya gelmiş, kısa süre önce ise ABD meclisi tarafından verilen onay ile bir sonraki seviyeye geçilmişti. Daha sonra ABD Senatosu TikTok’un satılmasını ya da yasaklanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti ve tasarıyı direkt olarak ABD Başkanı Joe Biden’a gönderdi. Başkan Biden buna daha önce onay vereceğini net olarak söylemişti ve öyle de olmuş yani imza atılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu adımla beraber platform hemen engellenmiyor, bunun yerine Çin bağlantılı ana şirket ByteDance’a TikTok’u satması için süre veriliyor. Eğer bu süre içinde satış adımı atılmazsa ABD’de kalıcı olarak yasaklanacak platform, daha önce de bu duruma karşı mümkün olan tüm yasal haklarını kullanacağını söylemişti. Firma bu konuda şaka yapmıyordu çünkü bugün resmi olarak ABD’yi dava etti. TikTok, ABD hükümetinin uygulamanın satışını zorlama kararını anayasaya aykırı olarak nitelendiriyor ve bu kararın bozulması için büyük bir yasal mücadeleye girişiyor.

Yasak ile artık çok gerçek bir şekilde karşı karşıya kalan platform, bu yüzden geçtiğimiz ay ilginç bir adım atmıştı. Kullanıcıların telefonlarına, “Platformun kapatılmasını durdurun.” başlıklı bir bildirim atan firma, bu bildirim ile kişilerden platformun kapanmasını engellemeleri için yardım istemişti. Kişilere attığı bildirime tam olarak, “Kongre TikTok’u tamamen yasaklamayı planlıyor. 170 milyon Amerikalının ifade özgürlüğü elinden alınmadan önce sesinizi yükseltin.

Bu yasak milyonlarca işletmeye zarar verecek, ülke çapında sayısız içerik üreticinin geçim kaynaklarını yok edecek ve sanatçıları büyük bir takipçi kitlesinden mahrum bırakacak. Kongre’ye TikTok’un sizin için ne anlama geldiğini bildirin ve HAYIR oyu vermelerini söyleyin.yazan ve direkt arama bağlantısı paylaşan firma, bunu daha sonra bir kez daha tekrarlamıştı. Şirket ABD’deki kullanıcılara Senatörünüze TikTok’un sizin için ne kadar önemli olduğunu söyleyin veTikTok yasağına hayır oyu vermelerini isteyin tarzında uygulama içi mesajlar / bildirimler göndermeye başlamıştı.

TikTok haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu