reklamı kapat

POPÜLER

TikTok Hindistan Çin Microsoft

TikTok gençlerin mahremiyetini ve güvenliğini güçlendiriyor

Sosyal medyanın özellikle gençlere odaklanan seçeneklerinden TikTok, yaptığı güncelleme ile gençlerin mahremiyetini ve güvenliğini güçlendiriyor.

TikTok’un 18 yaş altı kullanıcıları için düzenlediği ve güncellediği güvenlik önlemleri paylaşıldı. Konu hakkında firma tarafından yapılan resmi açıklama şöyle: “TikTok’ta yaratıcılığın ve kendini ifade etmenin kişisel ve mahrem bir konu olduğunu bildiğimizden, topluluğumuzun çevrimiçi kimliklerini rahatlıkları yönetmeleri için alınan önlemleri güçlendiriyoruz. Gençler dijital yolculuklarına başlarken, yaşlarına uygun gizlilik ayarları ve kontrolleri sağlamanın önemine inanıyoruz. Bugün, 18 yaş altındaki kullanıcılarımız için kullanıcı mahremiyeti ve güvenliği için daha yüksek standartları sağlamayı amaçlayan değişiklikleri duyuruyoruz.”

Aktarıldığı kadarıyla bugünden itibaren, 13 ve 15 yaş aralığındaki kullanıcı hesapları için varsayılan gizlilik ayarını özel olarak değiştiriliyor. Yapılan açıklama da firma şunlara değiniyor: “Artık gizli bir TikTok hesabı ile yalnızca kullanıcının takipçi olarak onayladığı bir kişi videolarını görüntüleyebilir. Genç kullanıcılarımızın hesaplarını, herkese açıp açmamak da dahil olmak üzere, paylaşım konusunda bilinçli seçimler yapabilmelerini istiyoruz. Onları gizlilik yolculuklarının başlarında devreye sokarak, çevrimiçi mahremiyetleri hakkında daha bilinçli kararlar almalarını sağlayabiliriz.”

Firmanın genç kullanıcılara güvenli bir deneyim sağlamak için sunduğu ek değişiklikler ise şöyle:

-16 yaş altı tarafından oluşturulan videolara yorum yapma seçenekleri sıkılaştırılıyor. Bu kullanıcılara ancak Arkadaşlar yorum yapabiliyor. Yorum yapabilme ayarlarında Herkes seçeneği kaldırıldı.
-Düet ve Ekleme ayarları değiştirildi ve bu özellikler yalnızca 16 yaş ve üstü kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklerde kullanılabilir hale getirildi. 16-17 yaş arası kullanıcılarda Düet ve Ekleme için varsayılan ayar sadece Arkadaşlar olarak ayarlandı.
-Yalnızca 16 yaş ve üstü kullanıcılar tarafından paylaşılan videoların indirilmesine izin veriliyor. Diğer kullanıcılar videolarının indirilmesine izin vermek isteyip istemediklerine karar verebilir. 16-17 yaş arası kullanıcılar için varsayılan ayar etkinleştirilmedikçe Kapalı olarak kalacak.
-13-15 yaş arasındaki kullanıcı hesaplarının “Hesabınızı başkalarına önerin” seçeneğini varsayılan olarak Kapalı konuma getirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok Türkiye’de de çok popüler durumda

Firma ayrıca daha güçlü kullanıcı gizliliğini desteklemek için TikTok’un varsayılan hesap ayarlarını yapmak, genç kullanıcılarımızı güvende tutma taahhüdümüz için önemli bir adımdır açıklamasını yapıyor. Bu değişiklikler, söylendiği kadarıyla gençlerin güvenliğini artırmak için yapılan önceki güncellemelere dayanıyor. Onlar da şunlar:

-Canlı yayınları ve doğrudan mesajlaşmayı 16 yaş ve üstüyle kısıtlama
-Sanal hediye gönderme, kabul etme ve satın almayı 18 yaş ve üstüyle kısıtlama
-Ebeveynlerin Aile Eşleme Modu aracılığıyla çocuklarının TikTok deneyimine kısıtlamalar koymalarına olanak sağlama.

İlginizi Çekebilir

Razer’dan çok dikkat çeken RGB’li maske