reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil togg

Togg SUV yerli otomobil için yeni sürüş videosu geldi

 - Güncelleme: 07 Ağustos 2022 18:40

Togg tarafından geliştirilen ilk yerli otomobil modeli gündemde kalmaya devam ediyor. Aracı bu sefer bir sürüş videosu yukarılara taşıdı.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, satışa çıkacak ilk model olan Togg SUV ile gerçekleştirdiği sürüş denemesinden bir video paylaştı. Twitter’dan paylaşılan “Bir Togg hatırası” başlıklı hemen aşağıda izleyebileceğiniz videoda, aracın testleri süren son prototip sürümü bir kez daha sürüş halinde karşımıza çıkıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde de araç için Ülkemizin vizyon projelerinden Türkiye’nin otomobilini de adım adım hayata geçiriyoruz. 29 Ekim’de Togg’un fabrikasını açıyoruz. 2023’ün ilk çeyreğinde Togg’u vatanımızın yollarında görmeye başlayacağızaçıklamasında bulunmuştu. Bu açıklamanın geldiği gün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da araç için yüzde 51 yerlilik oranıyla yollara çıkacak” açıklamasını yapmıştı.

Kısa süre önce deneme üretimi başlayan Togg SUV, CEO Mehmet Gürcan Karakaş tarafından yapılan buradaki en son açıklamalara göre iki versiyona sahip olacak. Karakaş bu konuda “300 ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı menzil seçeneğiyle satılacak olan Togg SUV, 200 ve 400 beygir güç sunacak, 200 BG’lik versiyon 7,6 saniyede, 400 BG’lik versiyon ise 4,8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşacak, bataryası yüzde 80 doluluğa hızlı şarj ile 25 dakikada ulaşabilecek.

Türkiye’nin şarj alt yapısını güçlendirmek üzere de bir şirket kurmuş, bu amaçla bin adet hızlı şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalarına başlamıştır” dedi. Mehmet Gürcan Karakaş ayrıca ilk modelin 2023 yılının ilk çeyreğinde önce Türkiye’de, bu tarihten yaklaşık 18 ay sonra ise Avrupa’da yollara çıkacağını belirtti. 

Resmi satış fiyatı halen açıklanmayan tamamen elektrikli otomobil için geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan “Tesislerin seri üretime hazır hale gelmesiyle ilk seri üretim araçlar bu yılın son çeyreğinde inşallah banttan inecek. Yerli araç Togg’da ÖTV’yi yüzde 10’lara kadar düşürdük.” açıklamasında da bulunmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fiyat konusunda Togg CEO’su Gürcan Karakaş ise “Hiçbir profesyonel şirket trafiğe nisanda, martta ya da şubatta çıkacak bir araç için şimdiden fiyat veremez, vermez, vermemeli” demişti. Karakaş tam olarak “Şu ana kadar gelen geri bildirimlere baktığımızda ilgi yüksek. O noktaya geldiğimizde bunların ne kadarı satışa dönüşür, zamanı geldiğinde göreceğiz. Hiçbir profesyonel şirket trafiğe nisanda, martta ya da şubatta çıkacak bir araç için şimdiden fiyat veremez, vermez, vermemeli.

Fiyatı pazar belirler. Dolayısıyla zamanı geldiğinde biz de kendimizi o pazarda konumlandıracağız. Bizim söylemimiz ve iddiamız şu, kimlerden pazar payı alacağımızı biliyoruz. Pazarda aracımızın hangi segmentte konumlandırılacağını biliyoruz ve onların içerisinde rekabetçi olacağız diyoruz.açıklamasında bulunmuştu.

Togg imzalı yerli otomobil projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

İLGİLİ HABERLER