reklamı kapat

POPÜLER

Tom Clancy’s H.A.W.X.

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:47

Fakat onca eğlenceli dakikanın ardından, edindiğimiz tüm izlenimlerimizi bir ay sonraya, yani bu sayıya saklamak, sizin için beklemenin zor olduğu gibi bizim için de zor oldu. Ancak şimdi buradayız ve sıra bizim sıramız. Uzun soluklu bir yazıya hazırlanın ve lütfen kemerlerinizi bağlayın; gökyüzüne çıkıyoruz.

“TARGET IS DESTROYED!”
Peşin peşin söylemeliyim: Eğer aranızda konsol sahibi olup da Ace Combat serisiyle tanışmış olanlar varsa ve bu şahıslar gün, gece demeden deliler gibi Ace Combat oynuyorlarsa, uçağımızın acil çıkış kapısına doğru yönelebilirler. Hosteslerimiz kendilerinin paraşüt ihtiyacını karşılayacak ve güvenli bir şekilde yere inebilmelerini sağlayacaklardır. Bunu neden mi söylüyoruz? Zira H.A.W.X. her ne kadar türevleriyle karşılaştırıldığında güzel yeniliklere imza atmış olsa da, bir Ace Combat fanatiğini asla safına katamayacaktır. Fakat PC sahibi olanları, PC’de kaliteli bir uçak simülasyonu özlemi çekenleri ve daha önce bu tür ile hiç tanışmamış olanları da başından ayırmayacaktır, eminiz. Yalnız, her şeye rağmen bazı konularda sıkıntıları olduğunu da söylemeliyiz. Mesela, iyi işlenmemiş senaryosu; mesela, bu nedenle hissettirdiği atmosfer eksikliği; mesela, her ne kadar enfes görünse de, dibine girdiğinizde yıllar öncesinden kalmış gibi duran kaplama ve modellemeleri… Sanki geriye pek bir şey kalmadı, değil mi? Durun, baştan başlıyoruz.

“I REPEAT, TARGET IS DESTROYED!”
H.A.W.X.’ta, Artemis adında özel bir savunma biriminin kaptan pilotunu, David Crenshaw’ı canlandırıyor ve ABD’nin ihtiyacı olduğu anlarda iki kanat adamımızla hemen yardıma koşuyoruz. Ancak bir süre sonra Artemis’e ne oluyorsa, birden taraf değiştiriyor ve bu kez bir zamanlar koltuk çıktığı ABD’nin karşı safına geçiyor. E hal böyle olunca, mutlak doğruluktan yana olan adamımız Crenshaw ve onun iki kanat adamı da Amerikan Hava Kuvvetleri’ne geçerek, eskiden adına çalıştıkları Artemis’in düzenlediği saldırılara karşı ABD’yi savunmaya başlıyorlar; yani başlıyoruz ve inanın, her ne kadar senaryo klişe bir tabana dayansa ve oyun boyunca bizlere verilen görevlerin arasına kopya kağıdı konmuş olsa da, sahip olduğumuz envaiçeşit uçak ve silahla düşman birliklerine kan kusturmak bir hayli keyif veriyor. Evet, yukarıda da söylediğimiz gibi senaryo ve görevlerin sunuluş biçimleri, görev sırasında aldığınız tadı had safhaya çıkartarak atmosferi tamamlayamıyor belki. Ancak aldığınız ve mütemadiyen birbirini takip eden eskort, bombalama, alan savunması ve güzergah üzerindeki çeşitli uydu ve uçaksavarları imha sırasında içine düştüğünüz aksiyon, bu aksiyonu destekleyen enfes müzikler ve gökyüzünde salınırken altınızda uzanıp giden güneş banyosu yapan şehir, insanı inanılmaz derecede ‘gaza getiriyor’. Yalnız bu noktada şundan da bahsetmemiz gerekli ki, her ne kadar hem çevre, hem de uçak modellemeleri göze güzel görünüyor olsa da, özellikle yere iyice yaklaştığınızda kaplamaların ve gemi, tank gibi birimlerin tasarımlarının üzerinde yeterince durulmadığını görüyorsunuz. Fakat işiniz genellikle gökyüzünde olduğundan bu durum sizi pek rahatsız etmiyor.

“WELL DONE CAPTAIN!”
ERS ve Assistance özelliği ile uçak simülasyonlarına yeni bir heyecan getiren H.A.W.X., bu sayede bu türü PC platformunda bir kez daha yükselişe geçirecek gibi görünüyor. Zira düşman uçakları ile gökyüzünde ‘it dalaşı’ sırasında peşinize düşen roketlerden kurtulmanın yanı sıra, yine düşman uçaklarını haklamak için saatlerce manevra yapmak artık yok. Elbette bu, uçak simülasyonlarında profesyonelleşmiş oyuncuları rahatsız edebilir, fakat türe yeni başlamak için biraz cesarete ihtiyaç duyan oyuncular için oldukça kullanışlı ve eğlenceli bir özellik. Görevler sırasında üç farklı kamera açısı ile yönlendirdiğiniz uçağı, uçağın dışında farklı bir kamera açısı ile oynamanıza imkan tanıyan Assistance sayesinde, peşinize düşmüş olan ve genellikle yanında ağır kaldığınız uçakların arasında daha kolay manevra yapabiliyor ve hedeflerinizi kolaylıkla önünüze alarak yok edebiliyorsunuz. Ancak açıkçası bu özelliği ihtiyacınız olmadığı durumlarda fazla tercih etmeyeceğinizi düşünüyoruz. Zira uçağınızı bulutların arasında idare etmek pek kolay olmuyor. Bir diğer yenilik olan ERS ise, Assistance’a göre fazlasıyla tercih edeceğiniz bir özellik. Peşine düştüğünüz bir uçak ya da size kilitlenmiş halde olan bir roket menzilinize girdiği anda ekranda beliren ERS özelliği, aktif hale getirdiğinizde karşınıza arka arkaya pek çok pencere açarak, size roketten kaçabilmeniz ya da hedefe ulaşabilmeniz için bir tünel hazırlıyor. Siz de bu tüneli kusursuz bir şekilde geçmeye çalışarak, roketten kurtuluyor ya da hedefe kilitlenip roketinizi gönderiyorsunuz. Aslında H.A.W.X. hakkında daha yazılacak, anlatılacak pek çok şey var; ancak yerimiz dar. O nedenle söyleyebileceğim son şey, iyi bir uçak simülasyonu oynamak isteyenlerin H.A.W.X.’a mutlaka göz atması gerektiği olacak. Tom Clancy’den hiç bahsetmedim mi? Lütfen, onu hangimiz tanımıyoruz ki?..

KANAT DESTEĞİGörevler sırasında kanat adamlarınızdan yardım almanız yararınıza olacaktır. Zira zor çatışmalar sizi bekliyor. Ekranın sol üst köşesindeki Picture in Picture kutusunu kullanarak onları gözlemleyebilirsiniz.

MULTIAA İLE ÖLÜM SAÇINKalabalık gruplar karşısında oldukça kullanışlı olan MultiAA roketlerini kullanarak aynı anda dörde kadar hedefi indirebilir ve bu sayede ömrünüzü uzatabilirsiniz. Kullanmaktan çekinmeyin, yeteri kadar var.

ERS SİSTEMİ YENİLİĞİİşte ERS sistemi. ERS’nin açtığı pencereleri takip ederek peşinize düşen roketlerden kurtulabilir ve düşman uçaklarına kilitlenebilirsiniz. Bu özelliği profesyonel oyuncular yadırgayabilirler, ancak eğlenceli olduğu aşikar.

DENEYİM (XP) PUANIKapışmalar sırasında yaptığınız manevralara ve düşman uçaklarını haklama biçiminize göre deneyim (XP) puanı kazanıyor ve böylece yeni silah ve uçakları açarak eğlenceyi katlayabiliyorsunuz.

BREZİLYA SEMALARINDAOyunun henüz başlarında bir görev için Rio de Janeiro’yu da ziyaret ediyor ve Hz. İsa Heykeli’nin yanından süzülerek çatışma alanına doğru yol alıyoruz. Bu arada bu görüntü karşısında elbette etkilenmeden de edemiyorsunuz.

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
UBISOFT

DAĞITICI
UBISOFT

PLATFORM
PC, PS3, XBOX 360

İLGİLİ HABERLER