reklamı kapat

POPÜLER

Süper Ay

Büyüleyici “Süper Ay” fotoğrafları [Galeri]

Geçtiğimiz hafta sonunda insanoğlu bir kez daha nadir bir manzarayla karşı karşıya kaldı. Super Moon yani Süper Ay olarak adlandırılan bu olay ortaya şahane fotoğrafların çıkmasına vesile oldu.

Advertisement

Süper Ay nedir?

Görsel bir şölen yaratan Süper Ay dünyayla ay arasındaki mesafenin değişmesi sonucu ortaya çıkıyor. Devamlı hareket halinde olan gezegenler kimi zaman maksimum uzaklığa ulaşıyor, kimi zaman ise maksimum yakınlık seviyesine geçiyor. Özetle bu mesafe hiçbir zaman sabit kalmıyor. Dünya ile Ay arasındaki mesafenin minimum seviyeye ulaştığı gün ise Super Moon dediğimiz olay gerçekleşiyor. Bu sayede uydumuz alıştığımızdan daha büyük bir şekilde görünmeye başlıyor. Yıldızları ve gökyüzünü gözlemlemeyi sevenler ise bu anları ölümsüzleştirmekten geri durmuyor.

Bu seneki Super Moon geçtiğimiz pazar günü gerçekleşti ve dünyanın dört bir yanında gözlemlendi. Profesyonel ve amatör isimler tarafından çekilen fotoğraflar ise büyük ilgi gördü. Fotoğraflardan bazıları oluşan harika manzarayı gözler önüne sererken bazılarında Ay öyle büyük görünüyor ki, fotoğrafın gerçekliğine inanmak fazlasıyla zor oluyor. Fakat bu fotoğrafların hiçbirine müdahale edilmediğini belirtmekte yarar var.

Yılda bir gerçekleşen Süper Ay’da çekilen ve göz alan fotoğrafların bir kısmını haberimizin girişindeki galeride bulabilirsiniz.