reklamı kapat

POPÜLER

MadWorld


KETÇABI BOL OYUN
Genelde bir inceleme yapmadan önce oyunu mutlaka bitiririm. Ardından oyunla ilgili yapılan kullanıcı yorumlarına ve basın makalelerine de bir göz atarım. MadWorld için de aynı güzergahı kullanarak inceleme yazımın başına oturdum. Çoğu zaman ise dünya oyun basını ve benim aramda büyük görüş farklılıkları olur. MadWorld çoğu popüler internet sitesinde ve birkaç dergide vasat-vasatın altı bir yapım olarak tanıtıldı. Bu kez o birkaç popüler internet sitesi ve dergiyle aramızda dağlar kadar görüş farklılığı var. Neden mi? MadWorld harika bir oyun da ondan. Her yanından eğlence akan bir yetişkin sınıfı oyunu. Güneş dağların ardından kaybolduktan, anne-baba-kardeş yattıktan ya da çocuklar uyutulduktan sonra usulca Wii’yi açıp Varrigan Şehri’nin kanlı sokaklarında kaybolduktan sonra ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Birkaç sene önce çıkan Manhunt oyununu hatırlıyorsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Büyük sermaye sahipleri koskoca bir şehri kapatır ve içine bir dolu psikopat kanun kaçağını bırakırlar. Ordu ve polis devasa kalabalıklarla başa çıkmayı başaramayınca şehrin içinde yaşayanlar tahliye edilirler. İçeride tam anlamıyla kan gövdeyi götürmektedir. Birkaç yetenekli savaşçı ise birbirlerini keserek büyük sermaye sahiplerinin gözüne girmeyi hedeflemektedir. Kanlı spor başlamıştır. Biz de o yetenekli savaşçılardan birini canlandırıyoruz oyunda. Tekinsiz sokaklar, para için birbirine yapmadığını bırakmayan canilerin arasında en tepeye ulaşmaya çalışıyoruz. Acıya, duyguya ve duraklamaya zaman yok. Sadece hayatta kalmalı, şovunuzu en iyi şekilde yapmalı ve sizi besleyen elleri memnun etmelisiniz. Para babalarını memnun edin ki en tepeye ulaşabilesiniz. Böylece asıl amacınız olan bu pislikleri kanun karşısına çıkarmayı başarabilesiniz. Evet, adamımız olan Jack aslında gizli bir polis ve en tepeye ulaşmaya, bu büyük katliamın sorumlularını bulmaya çalışıyor. Öncelikle şunu belirteyim, oyun kesinlikle çocuklara ve 18 yaş altına göre değil. Kelimenin tam anlamıyla kan gövdeyi götürüyor. Kafalara saplanan sokak tabelaları, kancalara geçirilen bedenler, ikiye ayrılan gövdeler, kopan uzuvlar derken bir anda ortada kırmızı renkten başka bir şey görünmez oluyor. İşte oyunun siyah-beyaz grafiklerle tasarlanmasının en büyük sebeplerinden biri de bu: Kan kırmızısını iyice açığa çıkarmak. Oyunda keskin bir çizgi roman havası var. Film-noir atmosferi ve ses efektlerinin ekranda ‘BLAM!’, ‘SCREEK!’ şeklinde belirmesi sizi fena halde havaya sokuyor. Ayrıca elektrikli testerenin sesinin de WiiMote hoparlörünün üzerinden gelmesi ayrı bir güzellik. Önünüzde müthiş bir hayatta kalma mücadelesi var. Ve de inanılmaz eğlenceli bir macera.

ELEKTRİKLİ TESTERE
MadWorld WiiMote’un hareket algılama özelliklerini sonuna kadar kullanıyor. Düşmanlarınızı ortadan kaldırmak için tonla yolunuz var ve hemen hemen tümünü el hareketleriyle yapabiliyorsunuz. Örneğin, sersemlemiş bir düşmanın boynunu kırmak için Nunchuk ve WiiMote’u ters yönlere doğru çekmeniz yeterli. Ya da cihazı havada çevirerek düşmanlarınızı tutup savurup fırlatabiliyorsunuz. Ah evet, elektrikli testereden bahsetmemek olmaz. WiiMote’un tetik tuşuna basılı tutarak Jack’in sağ koluna bağlı olan testereyi çalıştırabiliyorsunuz. Bundan sonrası ise artık hayal gücünüze kalmış, etrafta savurun ve düşmanlarınız kıyma olsun. Düşmanları nasıl öldürdüğünüze bağlı olarak puan kazanıyorsunuz. Sonuçta bu canlı yayınlanan bir şov ve siz de düşmanlarınızı en yaratıcı şekillerde haklamak durumundasınız.

MOTOR KULLANMAK
Belli bir puana ulaştığınız zaman ‘challenge’lar açılıyor. Bu mini-oyunlar son derece çeşitli ve her bir ana bölümün içinde bir iki adet bulunuyor. Bu bölümler son derece eğlenceli ve size yüksek puanlar kazandırıyor. Bölümün gerektirdiği puana ulaştığınız zamansa boss dövüşleri açılıyor. Her bir boss dövüşü kendi içinde taktik geliştirmenizi gerektiriyor. Boss tasarımları ise son derece başarılı. Bölüm aralarında şehrin uzak kısımlarına ulaşmanız gerektiğinde ise motorunuza atlıyorsunuz. Açıyorsunuz testereyi sizi durdurmak isteyenleri öteki tarafa yolluyorsunuz. Bu bölümler eğlenceli olduğu kadar görsel olarak da harika.

KÜÇÜKLER UZAK DURSUN
MadWorld’de bir de çok oyunculu mod bulunuyor. Elinizden bırakamayacağınızı bizzat ben garanti ediyorum. Eğer bir Wii sahibiyseniz MadWorld koşarak almanız gereken bir oyun. Ancak atlanmaması gereken şey bu oyunun tam anlamıyla bir +18 oyun olduğu. Kesinlikle küçük oyuncuların uzak durması gereken bir yapım. Fakat bunun dışında her oyuncunun en azından bir kere denemesi gereken muhteşem bir tecrübe. Koşarak edininiz.

KESİNOyunda en sık kullanacağınız silah hiç şüphe yok ki elektrikli testere. Elinize alıp etrafta savurmaya başladığınız anda boss’lar hariç önünüzde kimse duramıyor. Onu kullanmayı iyice öğrenmeden sakın ilerlemeyin.

DAYANINOyunun belli sahneleri dayanıklılık gerektiriyor. Örneğin, bir boss sizi tuttuğu zaman ya da silahlarınız çarpıştığında üstün gelmek için tüm kontrolör cihazlarını sert bir şekilde sallamanız gerekiyor. Dinlenmeden oynamayın.

DÜŞÜNÜN
Düşmanlarınızı düz bir şekilde de öldürebilirsiniz. Ancak oyundan daha çok keyif almak ve yüksek puanlara ulaşmak istiyorsanız kimi nasıl öldüreceğinizi düşünün. Oyun haritaları her türlü katliama izin verecek şekilde tasarlanmış.

BAKINHaritadaki her türlü objeyi kullanabiliyorsunuz. Etrafta bulduğunuz her türlü nesneyi düşmanlarınızı etkisiz hale getirmek için kullanabiliyorsunuz. Ve her nesne kullanımı aldığınız puanı katlıyor.

KULLANIN
Nesneler dışında haritalarda düşmanlarınızı katletmeniz için türlü yerler bulunuyor. Pervaneler, kancalar, merdaneler, trenler, otobüsler, yanan variller ve çok daha fazlası haritaların türlü yerlerine serpilmiş durumda.

OYNANABİLİRLİK

-4YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
PLATINUM GAMES

DAĞITICI
SEGA

PLATFORM
Wii

İLGİLİ HABERLER