reklamı kapat

POPÜLER

Torchlight II incelemesi

BİZİ BEKLENTİYE SOKAN OYUNLAR, BEKLENTİLERİ KARŞILAYAMADIKLARI ZAMAN NE BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI YARATIYORSA, HİÇ BİR ŞEY BEKLEMEDİĞİMİZ YAPIMLAR BOMBA GİBİ ÇIKINCA YAŞATTIKLARI ŞOK DA O KADAR BÜYÜK OLUYOR. İŞTE SADECE 36 LİRAYA ALABİLECEĞİNİZ MUCİZE GİBİ BİR OYUN

Diablo III’ü on yıldan fazla bekledik. Bu süre zarfında şişen beklentiler öylesine tavan yaptı ki, oyunun iflah olmaz hayranları, serinin üçüncü oyununda muhtemelen hayatın anlamını bulacaklarını düşündü. Beklentileri yükseltmek her zaman için iyi sonuçlar vermiyor maalesef. Bir yerden sonra, özellikle büyük firmalar, yarattıkları tüm o beklentinin altında kalabiliyor. Torchlight onlardan biri değildi. Ne büyük bütçeleri ne de kocaman kocaman ilanları vardı. Fakat ilk oyun beklentilerin üzerinde bir satış rakamı yakalayınca devamının gelmesi kaçınılmaz oldu. Torchlight II, hack’n’slash dinamiklerini çok çok iyi kullanan ve zindanların rastgele yaratıldığı gayet iyi bir oyun. Dört farklı karakter sınıfından birini seçiyor, sayısız düşmanla kapışıyor, ganimeti topluyor ve karakterinizi giderek güçlendiriyorsunuz. Serinin ikinci oyunu, ilk oyunun bitişinden yıllar sonra başlıyor. İlk oyundan hatırlayabileceğimiz Alchemist karakteri Ember Blight tarafından kötü tarafa çekilince bizim de maceramız başlamış oluyor.

SÜRPRİZLER GÜZELDİR
Oyunun karakterleri de temaya oldukça uygun. Engineer, steampunk tarzında daha çok yakın dövüş silahlarına güvenen değişik bir karakter. Ağır bir karakter olan Engineer’ı, bu tarz oyunlarda barbar karakterleriyle oynayanlar tercih edebilir. Outlander ise kısmen düşük sihir gücüne güvenen ve bunun yanında menzilli silahları tercih eden özgün bir yapıya sahip. The Berserker, hızlı saldırılar yapabilen ve hayvansal güçler kullanan Druid sınıfına yakın bir tarza sahip. Embermage ise tamamen büyü ve elemental güçleri olan bir karakter. İlk oyundaki karakterleriyse, bu ikinci oyunda oynayamıyoruz ancak hikaye boyunca karşımıza çıkıyorlar. Her rol yapma oyununda olduğu gibi bu oyunda da ilerledikçe karakterlerinizi geliştiriyor olacaksınız. Torchlight II’nin en başarılı olduğu noktalardan biri düşmanlarınızın üzerinden ve haritalardan bulacağınız eşyalar. Bu eşyaları kullanarak silahlarınızı, zırhlarınızı güçlendirebilirsiniz. Bu nedenle haritaları mümkün olduğunca araştırmalısınız. Her oyununuzda zindanların oyun motoru tarafından baştan çizildiğini düşünecek olursak varın oyunun içeriğini siz düşünün.

MÜZİKLER, SESLER…
Oyunun grafikleriyse olması gerektiği gibi. Gösterişten uzak ama aynı zamanda yoğun bir atmosfer yaşatıyor. İşin en bomba kısmıysa müziklerin ilk iki Diablo oyunun müziklerini bestelemiş olan Matt Uelman tarafından yapılmış olması. İlk oyunda herhangi bir multiplayer desteği yoktu ancak Torchlight II’yi altı arkadaşınız bir araya gelip birlikte oynayabiliyorsunuz. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde ortada saygı duyulması gereken bir oyun olduğunu görebiliyorsunuz.