reklamı kapat

POPÜLER

Toyota CEO’su Akio Toyoda: “Tesla’nın ürünleri iPhone’a daha yakın”

Seri üretim ilk elektrikli model için kurulan yeni departmanda çalışmalar devam ederken Toyota CEO’su Akio Toyoda’dan önemli açıklamalar geldi.

Diğer üreticilere kıyasla Toyota’nın elektrikli otomobillerle alakalı geliştirme sürecinin bir adım gerisinde kaldığını görmek halihazırda çok da zor değil. Daha çok hibrit ve hidrojen yakıtlı araçlar üzerinde yaptığı geliştirmelerle adını duyduğumuz Toyota, tamamen elektrikli ilk otomobili için yeni departmanıyla kolları sıvamış durumda. Bu departmanda görev yapan takımın başında bizzat CEO Akio Toyoda‘nın yer almasıyla da markanın bu anlamda ne derece istekli olduğu ve araca önem verdiğini anlamak mümkün. Aracın geliştirme sürecinde çoğu üreticinin dile getirmeyeceği bir şeyi dile getiren Toyoda ortaya koyacakları modelde Tesla’nın başarısından ilham aldıklarını ifade ederken konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Automotive News ile yaptığı söyleşide markasının elektrik geleceği ve planlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Akio Toyoda, seri üretim geçiş sürecinde üretim maliyetinin düşük olması için çalıştıklarını ifade etti. Toyoda; “Elektrikli araçlar üzerinde düşünülenleri değiştirmek istiyorum. Biz onlara elektrikli araç diyor olabiliriz lakin bu süreç aynı zamanda bağlanılabilirliğin süreci. Tesla’yı düşünelim. Tesla da araba üretiyor Toyota da lakin onların ürettikleri iPhone’a daha yakın. Güncelleme ve bağlanılabilirlik açısından Tesla’yı kesinlikle referans olarak gösterebilirim.” diyerek ortaya koymak istediklerin ürünün buna bağlı şekilde olması gerektiğinin altını çizdi. Tamamen elektrikli ilk otomobilini 2020 yılında piyasaya sunmayı planlayan Toyota’nın bunu tamamen yeni bir model mi yoksa halihazırda sunulan modelin yeni bir versiyonu üzerinden mi olacağını önümüzdeki süreç gösterecek.