reklamı kapat

POPÜLER

Toz ve topraktan önce Mad Max: Fury Road’un modifiye araçları [Galeri]

George Miller‘ın Mad Max‘i 30 yıllık uzun, fazlasıyla uzun bir aradan sonra tozlu raflardan sinema salonlarına yeniden taşıyacağını duyduğumuzda yaşadığımız heyecanı dün gibi hatırlıyoruz. Nitekim Mel Gibson ile başlayan yolculuğun 2015 versiyonunda Tom Hardy ile efsanevi distopyayı yeniden yaşamış ve Miller’ın çekimleriyle mest olmuştuk. Öyle ki Mad Max: Fury Road’u aradan geçen 2 yıla rağmen hala konuşmaya devam ediyoruz. Şimdiki konumuz ise bu distopyanın etkileyici otomobilleri.

Mad Max serisi sadece George Miller’ın çekimleri, distopya içinde sunduğu hikayesi ya da nefes kesen aksiyon sahneleriyle değil otomobil tasarımlarıyla da konuşulan bir seri. Zaten distopya hikayeleri denilince gerek oyun, gerek film, gerekse kitaplarda akıllara gelen ilk şey modifikasyon imkanları. Mad Max için de durum farklı değil. Mad Max evreninin modifiye otomobilleri ise görsel açıdan nefes kesici olmasının yanı sıra aynı zamanda birer silah da. Fallout misali bulduğunuz her parçayı değerlendirmeye çalıştığınız bu evrendeki otomobil ve motosikletlerin sağında solunda silahlar görmeniz neredeyse kaçınılmaz. Tabii bir de “süslemeler” var.


Alev püskürten silahlardan direksiyonun ortasına yerleştirilmiş kuru kafa tasarımlarına kadar hepsi nevi şahsına münhasır olan bu tasarımlar filmin ayrıntılarında gizli. Ancak tabii ki Miller’ın eşsiz aksiyon sahneleri arasında bu tasarımları dikkatli inceleyememiş olabilirsiniz. Aksiyonun içinde toza toprağa gömülen bu araçlara yakından bakmak ise elbette mümkün.

Mad Max filminin gölgelerde kalmış olan yıldızlarını fotoğraflayan John Platt, Behance hesabında “Before the Dirt – The Cars of Mad Max Fury Road” ismiyle bu araçları tüm ihtişamıyla sergiliyor. Araçların kirlenmeden önceki halini görebileceğiniz bu galeriden sonra Mad Max: Fury Road filmini yeniden izlemek isteyebilirsiniz. Filmi ikinci kez izleyenlere “siyah-beyaz” versiyonu denemelerini öneririz. John Platt’ın diğer işleri için resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.