reklamı kapat

POPÜLER

Truecaller

Truecaller, dijital ses klonları için Microsoft ile ortaklık kurdu

Truecaller, dijital ses klonları için yazılım Microsoft ile ortaklık kurdu ve İngilizce temelinde güzel bir altyapı hazırladı.

Hemen yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz yapay zeka temelli yeni altyapının arkasında, kişilerin kendi seslerinin bir dijital kopyasını çıkarması yer alıyor. Microsoft’un Azure AI Speech teknolojisi temelinde destek verdiği bu ses klonları, bir sesli dijital asistan halini alarak gelen çağrılara sizin sesinizle sizin yerinize otomatik olarak cevap verebiliyor. Bu asistan gelen çağrının ne hakkında olduğunu karşı taraftan öğrenerek size söylüyor, bu sayede kişiler asistandan çok acil bir durum yoksa farklı bir cevabı karşı tarafa aktarmasını isteyebiliyor. Cevapları çağrısız bırakmamak adına ilginç görünen ancak aşırı bir kullanım elde etmesi beklenmeyen özellik, şu an sadece İngilizce dil desteğine sahip. Bundan önce Truecaller için bir “web” istemcisi kullanıma sunulmuştu. Truecaller, dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan bir uygulama ve kişileri spam arama ile mesajlardan ve aynı zamanda dolandırıcılardan kurtarabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilinmeyen numaraları ortaya çıkarabilen ve istenirse telefon kaydı da gerçekleştiren faydalı uygulama, aynı zamanda görüşmeleri yazıyor dökebiliyor olmasıyla da dikkat çekiyor ve yapay zeka destekli asistanıyla gerçek ile robot aramaları birbirinden ayırabiliyor. Bu servisi en son gündeme getiren ise hazırlanan “web” istemcisinin Hindistan’daki Android kullanıcıları için açılması olmuştu.

Önümüzdeki dönemde diğer ülkelerde de kullanılabileceği açıklanan istemci, Android telefonlar üzerinden yapılacak QR temelli eşleştirme ile çok sayıda veriyi tarayıcılara taşıyor. Telefondaki çağrı ve SMS’leri senkronize eden, yapılan engellemeler hakkında bilgi veren ve arama sistemlerini web’e getiren sürüm, tarayıcı üzerinden mesajlara cevap verilmesine de izin veriyor.

Bu sistemin ilk olarak Hindistan’da aktif edilmesinin arkasında, Truecaller’ın ülkede yaklaşık 259 milyon kullanıcıya sahip olması yer alıyor. En büyük kullanıcı kitlesini son verilere göre tam 1,4 milyar insanın yaşadığı Hindistan’da oluşturan şirket, sürekli olarak büyüyor çünkü her türlü yeni teknolojiye rağmen spam çağrılar ve telefon temelli dolandırıcılık faaliyetleri bitmek bilmiyor. Biliyorsunuz bu konuda Türkiye’deki sıkıntılar da uzun yıllardır tam olarak çözülemiyor.

Truecaller yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER