reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 13 Pro Max

Tüm iPhone 13 Pro Max kameralarının arkasından Sony çıktı

Teknoloji devi Apple, iPhone 12 Pro Max modelinde olduğu gibi iPhone 13 Pro Max modelinde de kameraları Sony’den almış.

iPhone 13 Pro Max bünyesinde yer alan tüm kameraların arkasında Sony imzalı sensörler yer alıyor. iPhone 12 Pro Max bünyesindeki tüm kameralarda da Sony imzalı sensörler yer alıyordu.

Daha detaylı bakarsak 13 Pro Max’in ana kamerasında Sony IMX703 yer alıyor. Ultra geniş açı kamerada Sony IMX772 kullanılıyor. Telefoto kameranın arkasında ise Sony IMX713 yer alıyor.

12 Pro Max’in ana kamerasında ise Sony IMX603 yer alıyordu. Ultra geniş açı kamerada Sony IMX372 kullanılıyordu. Telefoto kameranın arkasında ise Sony IMX613 yer alıyordu.

Derinlik algılama özelinde Sony IMX590 görev yaparken, selfie kamerasının arkasında Sony IMX514 yer alıyor. Bu iki sensörün iPhone 12 Pro Max modelinde de yer aldığı belirtiliyor.

Dünyanın en iyi kamera sensörlerini üreten Sony, diğer birçok üretici gibi Apple’ın da tek tercihi olmuş durumda. Ancak burada şunu belirtelim. Telefon kameralarında sensör kalitesinden çok işlemciye bağlı ISP’nin ve yapay zeka algoritmalarının önemi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 13 Pro Max ve 13 Pro için makro odaklı bir güncelleme de kapıda bulunuyor

Apple, 13 Pro ve 13 Pro Max kameralarını makro çekim özelliği ile ciddi şekilde öne çıkarıyor ve bu konuda kendisi şunları söylüyor:

“Yeniden tasarlanan lensi ve güçlü otomatik netleme sistemi sayesinde yeni Ultra Geniş kamera süjenize 2 cm uzaklıktan odaklanabiliyor. Bu sayede en küçük ayrıntıların bile büyüleyici görünmesini sağlıyor. Bir yaprağı soyut sanata dönüştürün. Bir tırtılın tüylerini çekin. Bir çiy damlasını kocaman gösterin. Küçük şeylerin güzelliğini keşfedin”

Yakın yani makro çekim özelliği sadece fotoğraf değil video için de çalışıyor. Hatta makro modunda yavaş çekim video da çekilebiliyor. Süreç elbette yavaş yanında hızlı mod ile de çalışıyor.

Ancak bu özellik ilk incelemeler sonrasında ortaya çıktığı üzere telefonlarda otomatik bir geçiş sunuyor. Yani siz bir objeye yaklaştığınız zaman makro modu otomatik olarak aktif ediliyor.

Ancak bunu iyi bulmayan birçok kişi bulunuyor. Bu yüzden de otomatik geçiş özelliği yakında yayımlanacak bir güncelleme ile manuel kontrol seçeneğine kavuşacak. İsteyenler elbette özelliği yine otomatik çalışır şekilde kullanabilecek.

Apple’ın resmi tanıtım videosu