reklamı kapat

POPÜLER

Tüm kartlara hükmedecek tek kart: Plastc

Kredi ve ATM kartlarını tek bir kartta toplamak aslında orijinal bir fikir değil. Ancak geçtiğimiz yıl bu fikirle ilk defa ortaya çıkan Coin, ürünün çıkış tarihini sürekli ertelerken, Plastc hem daha erken bir çıkış tarihi hem de daha güncel kart teknolojisi vadediyor.

Bluetooth üzerinden akıllı cihazlara bağlanan Plastc karta 20 adet kartın bilgilerini aktarabiliyorsunuz. Akıllı cihaz üzerindeki uygulamada ise sınırsız sayıda kartı depolamak ve bu kartların işlem bilgilerini görüntülemek mümkün. Plastc üzerindeki elektronik mürekkepli dokunmatik ekranı kullanarak alışveriş yapacağınız kart bilgilerini görüntüleyebiliyorsunuz. Buna ek olarak Plastc’te mağazaların fırsat ve indirim kartlarına ait barkodları depolamak da mümkün. Ekran üzerinde kullanıcı adı, fotoğrafı ve imzasının yanı sıra kart numrası görünüyor. Üstelik kartı kaybetmeniz durumunda ekranın üzerinde kartın sahibine iade edilmesi gerektiğini belirten bir mesaj çıkıyor. Akıllı cihaz uygulaması da güvenlik amacıyla hem pin kodu hem de yüz tanımlama özelliğiyle çalışıyor.

Plastc’i Coin’den daha avantajlı hale getiren esas özellik ise çipli olması. Çipli kartlar Türkiye’de uzun sayılabilecek bir süredir kullanımda olsa da, ABD’de henüz kullanıma giriyor. Bu ürünlerin esas kitlesinin en azından şimdilik ABD’de olduğunu düşünürsek çipli Plastc kartın neden önde olduğu daha iyi anlaşılıyor. Kendi web sitesi üzerinden 155 dolara ön siparişe sunulan Plastc, önümüzdeki yaz piyasada olacak.