reklamı kapat

POPÜLER

Tüm saatleri “akıllandıran” cihaz

08 Kasım 2015

Mekanik saatlerin akıllı saatlere göre çok daha şık bir yapıda olduğu su götürmez bir gerçek. Ne var ki akıllı saatlerin yaygınlaşmasıyla birlikte mekanik saatler daha az kullanılır oldu. Chronos adlı bu küçük cihaz, mekanik saatlerinden vazgeçemeyen fakat akıllı saat kullanmayı isteyen kullanıcılara hitap ediyor.

Saatin arkasına yerleştirilerek kullanılan bu bozuk para boyutundaki cihaz, saate yeni özellikler kazandırıyor. Üzerinde yer alan LED ışıklar aracılığıyla bildirimleri gösteren Chronos, aktivite takibi yaparak bu bilgileri akıllı telefonla paylaşabiliyor. Farklı bildirimlere göre LED’lerin farklı renklerde yanması da sağlanabiliyor. Hafif ve ince yapısıyla rahatsızlık yaratmayan cihazın piyasadaki saatlerin yüzde 80’iyle uyumlu olduğu belirtiliyor.

Chronos işini o kadar iyi yapıyor ki mekanik saatin camına dokunarak bazı işlemleri gerçekleştirmek bile mümkün. Örneğin saate dokunarak bildirimleri yok sayabiliyor, müziği kontrol edebiliyor veya fotoğraf çekebiliyoruz. Kablosuz olarak şarj olan ve tek şarjla 36 saat kullanılabilen cihaz şu anda resmi internet sitesi üzerinden 99 dolara ön siparişe açılmış durumda. Chronos’un net çıkış tarihi ise henüz bilinmiyor.

YORUMLAR