reklamı kapat

POPÜLER

Tüm zamanların en güçlü E-Class’ı: 2017 Mercedes-AMG E 63 S [Video]

26 Ekim 2016

Mercedes 2017 E-Class AMG serisi sahip olduğu gelişmiş özellikler, en yeni teknolojik donanımlar ve sürpriz sürüş moduyla yine segmentinin en iddialı modelleri arasında yer alacak.

Mercedes son birkaç gündür tarihinin en hareketli ve güzel dönemlerinden birini geçiriyor. Geçtiğimiz tanıtılan X-Class modeliyle birlikte hem kendi tarihinde bir ilke imza atan Mercedes, premium segment üreticiler arasında pickup modeli üreten ilk marka ünvanına da sahip oldu. Mercedes için bir diğer güzel gelişme binek modeli E-Class’tan geldi. 1993 yılından beri Mercedes’in en çok satan binek modelleri arasında yer alan E-Class modelinin AMG versiyonu bütün önceki nesillerini geride bırakacak değelerle kullanıcıların beğenisine sunuldu.
2018mercedese63amg9

Mercedes-AMG E 63 ve E 63 S olarak iki versiyon şeklinde ortaya çıkan 2017 serisi, markanın en son teknoloji sistemleriyle donatıldı. Otomobilin gerek iç gerekse dış tasarım çizgileri, AMG departmanının mantalitesinin izlerini taşıyor. Dış hatlarda yer alan sportif tampon takımı, egzozlar, arka ve ön LED farkların iki zıt renk ile kombin edilmesi, yenilenen ön ızgara ve ön kaputun yükseltişmiş “kaslı” görüntüsü 2017 E-Class AMG‘nin dikkat çeken detayları arasında. Eski nesline göre 17 mm daha geniş olan 2017 serisinde kullanılan lastiklerde eski nesline göre daha büyük olarak tercih edilmiş.
2018mercedese63amg20

2017 E-Class E63’ün içerisine girdiğimizde dış tasarımdaki sportif ve premium görünümü tamamlayan hatlarla karşılaşıyoruz. Özellikle aracın içerisinde yer verilen ambiyans aydınlatmaları ve kokpitte yer alan ekranların görselleri, gece sürüşünü çok daha zevkli hale getiren etmenler arasında. AMG’nin üç kollu sportif deri direksiyonu ve F1 şanzıman kulakçıkları ve AMG spor koltuklar, kullanıcısına “Ben gerçekten bir performans otomobili kullanıyorum” dedirten ögelerden. Araç içerisinde bir başka detay daha varki tüm bu güzel özelliklerin “cilası” niteliğinde. 2017 E 63 S modelinde yer alan ve genellikle Maserati gibi lüks İtalyan modellerde görmeye alıştığımız analog saat günümüz teknolojisinin geleneksel tasarım diliyle kesiştiği zarif bir nokta olarak göze çarpıyor. Yine 2017 E 63 S’te standart olarak sunulan ve E 63’te kullanıcıların dilerlerse opsiyon olarak satın alabileceği RACETIMER özelliği, pist sürüşlerinde elde edilen tur zamanlarını özel olarak kaydediyor. Tüm bu detaylar modelin genlerinin bir pist otomobilinden geldiğinin küçük ve hoş detayları olarak dikkat çekiyor.

RACETIMER özelliğiyle birlikte gelen ve Mercedes-AMG ekibinin geliştirdiği yeni AMG TRACK PACE uygulamasıyla, kullanıcılar tur zamanlarını analiz edip diğer AMG kullanıcılarına Facebook, Vimeo, YouTube veya AMG Private Lounge platformları üzerinden paylaşabiliyor. Bu özellik şu anda sadece iPhonelara sunuluyor. Üniteye Wifi veya Bluetooth ile bağlanabilen kullanıcılar gerçek zamanlı tüm araç bilgilerini sistem üzerinde görebiliyor kaydedebiliyor ve paylaşabiliyor. AMG TRACK PACE uygulaması aynı zamanda GoPro kameralarına da bağlanıp sürücülerin videosunu interaktif ortamda paylaşmaya imkan sağlıyor.
2018mercedese63amg19

Gelelim tarihin en hızlı E-63 AMG ailesinin kaputunun altına. Her iki modelde 4.0 litrelik direk enjeksiyonlu twinTurbo V8 motor görev yapıyor. Standart E 63 AMG‘nin güç değerlerine baktığımızda 571 beygir (5750 – 6500 devir aralığında) güç ve 750 nm (2250 – 5000 devir aralığında) maksimum tork değerlerini görüyoruz. 2017 E-63 AMG S‘te ise bu değerlerin 612 beygir güç (5750 – 6500 devir aralığında) ve 850 nm (2250 – 4500 devir aralığında) maksimum tork olduğunu görüyoruz. Hız değerleri kısmında her iki modelinde maksimum süratlerinin saatte maksimum 250 km olarak sınırlandırıldığını görüyoruz. Bu motor kombinasyonlarıyla standart E 63 AMG 0‘dan 100‘e 3.5 saniyede erişebilirken bu değer E 63 AMG S‘te 3.4 saniye olarak belirtiliyor. Modellerin tüketim değerlerinin sunduğu güce göre oldukça iyi sevilerde olduğunuda söyleyebiliriz. Mercedes tarafından her iki modelinde 100 km‘deki tüketim değerleri şehiriçi 9,2, şehirdışı 8,9 litre olarak veriliyor.

Teknik kısımda yine bir özellik varki ona ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Sadece AMG E 63 S‘te sunulan ve yüzümüzde tebessüm yaratan en önemli karakteristik özellikten bahsediyoruz. 2017 AMG E 63 S‘te yer verilen “Drift Modu” kullanıcılarına hizmet etmeye hazır bir şekilde bekliyor olacak. Değişken zamanlı tork dağıtım kontrolü, dört tekerlekten çekiş altyapısı ve 9 ileri AMG SPEEDSHIFT MCT sport şanzımanın her iki modelde standart olarak sunulduğunu da hatırlatalım. 2017 E63 ve E63S AMG modellerinin önümüzdeki ay düzenlenecek olan Los Angeles Otomobil Fuarı‘nda kullanıcılar ile buluşmasının ardından, satışlarına önümüzdeki yaz döneminde başlanması planlanıyor.

VİDEO