reklamı kapat

POPÜLER

Türk tasarımcıdan Red Dot ödüllü barınak konsepti


Türk endüstriyel tasarımcı Adem Önalan, afet durumlarında afet zedelerin acil olarak ihtiyaç duyduğu barınak sorununa, konsept tasarımı Red Dot ile ödüllendirilen LifeBox ile çözüm bulmayı vaad ediyor. LifeBox, havadan bırakılabilen, içerisinde temel yaşam malzemeleri barındıran ve ipi çekilerek açıldığında anında dört kişi kapasiteli bir barınağa dönüşebilen afet yardım kutusu olarak tanımlanabilir. Her bir LifeBox, iki kişinin rahatça taşıyabileceği hafiflikte ve boyutlarda olacak şekilde tasarlanmış.

Polietilen malzemeden üretilecek şekilde tasarlanan LifeBox, bu sayede hem esneklik ve yalıtım sağlıyor hem de darbe emici özelliği sayesinde havadan atılması gereken durumlarda dayanıklılığını koruyor. Farklı ihtiyaçlar doğrultusunda hava, kara ve suda kullanım olmak üzere üç farklı tasarımı bulunuyor. Sadece havadan ulaşılabilen afet bölgeleri için dış katmanı paraşüt görevi gören hava versiyonunun yanı sıra etrafı şişebilen ve böylece batmayı önleyen su versiyonu ve sadece barınak görevi gören sade kara seçeneği bulunuyor.  Lifebox, daha kalabalık grupları bir arada barındırmak için birbirine eklenebiliyor ayrıca geçici hastane ve ofis olarak kullanılabiliyor.

Açık hali tasarım itibariyle bize Heimplanet’in çadırlarını anımsatan tasarım, gerek sahip olduğu özellikleri gerekse de amacı itibariyle oldukça dikkat çekici bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

lifebox1 lifebox2Lifebox-3

YORUMLAR