reklamı kapat

POPÜLER

Türk Telekom’dan araç kontrol ve güvenli motosiklet teknolojileri

İstanbul Autoshow‘da tanıtılan araç kontrol ve güvenli motosiklet teknolojileri Türkiye’de bir ilk olarak karşımızda.

Otomobil meraklıları için kapılarını açan İstanbul Autoshow 2017‘de gerek konsept gerekse halihazırda satışa sunulan birbirinden güzel otomobiller 30 Nisan‘a kadar meraklılarını bekliyor olacak. Fuarda otomobil modellerinin yanı sıra teknolojik altyapıyla ilgili Türkiye adına önemli bir proje sahne alıyor. Organizasyonda sahne alan üreticilerden olan Türk Telekom genellikle yurt dışında görmeye alıştığımız bir teknolojiyi Türkiye’de sunarak bu alanda önemli bir adım gerçekleştiriyor. Araç kontrol ve güvenli motosiklet olarak iki farklı segmentte sunulan teknoloji bireysel araç sahipleri için önemli bir deneyim vadediyor.


Türk Telekom’un araç sahiplerinin özel bir arayüz ve sistem üzerinden araçlarını her an kontrol etmelerini sağlayan araç kontrol uygulaması, park halindeyken aracın durumunu hareket halindeyken ise hız ve konum bilgisi gibi veriler anlık takip edilebiliyor. Güvenli sürüş için de önemli veriler sunan uygulamayla; anlık hız bilgisi, hız aşımı, ani sollama gibi sürüş hatalarını izleyerek sürüş skorunu görebiliyor ve kullanıcılar güvenli sürüş tekniklerini geliştirebiliyor. Uygulama ayrıca canlı trafik durumu ile birlikte, aracın çekilmesi veya çalınması gibi durumlarda da kullanıcıları anlık olarak haberdar ediyor.


Projenin “iki tekerlek” ayağını oluşturan güvenli motosiklet uygulamasıyla sürücü çalınma veya devrilme gibi durumlardan anında haberdar ediliyor ve anlık takip sağlayabiliyor. Yapılan seyahatlerin ortalama hız, toplam kilometre gibi değerleri de sürekli kontrol edilirken piste kat edilen parkur ve değerler de motosiklet kullanıcılarına aktarılıyor. Araç uygulamasında olduğu gibi burada da sürüş esnasında yapılan hatalar analiz edilerek sürücü skoru oluşturuyor ve geleceğe yönelik güvenli sürüş alışkanlıklarının geliştirilmesinde etkili oluyor. Otomobil veya motosiklet sahipleri için sunulan sistemi satın almak isteyenlerin www.turktelekomkonforluhayat.com adresini ziyaret etmesi yeterli.