reklamı kapat

POPÜLER

Turkcell LOG Tasarım

Turkcell, Ukrayna’daki varlıklarını 500 milyon dolara sattı

Turkcell, Ukrayna’daki varlıklarını 500 milyon dolara sattı. Bu konuda Fransız milyarder Xavier Niel’in yatırım şirketi NJJ Capital ile anlaşıldı.

Bloomberg tarafından aktarıldığı kadarıyla Fransız milyarder Xavier Niel’in telekomünikasyon faaliyetleri halihazırda Iliad aracılığıyla komşu Polonya’da yürütülüyor ve iki ülke arasındaki büyük miktardaki dolaşım trafiği Turkcell ile yapılan bu tam 500 milyon dolarlık anlaşmayı mantıklı kılıyor. Fiyatın Ukraynalı Lifecell’in kârına kıyasla ucuz olduğunu söylenirken, bu anlaşmaya aslında fiyat verilmeden aralık ayında varıldığı da aktarılıyor. Anlaşma kapsamında NJJ Capital’e Lifecell LLC, LLC Global Bilgi ve LLC Ukrtower‘ın kontrolünü veriliyor. Turkcell bizim gündemimize en son bir üst yönetim değişikliği ile gelmişti. Kaçıranlar için yeni Turkcell genel müdürü Dr. Ali Taha Koç olmuştu. Konu hakkında Turkcell şunları aktarmıştı: “Turkcell’de genel müdürlük görevine Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi eski Başkanı Dr. Ali Taha Koç getirildi. Yönetim Kurulu kararıyla ataması onaylanan Dr. Ali Taha Koç bugünden itibaren göreve başladı. Dr. Ali Taha Koç, Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Dallas Texas Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD’de Intel şirketinde AR-GE mühendisi olarak çalışmaya başlayan Dr. Ali Taha Koç, bu sürede 61 patent geliştirdi, 23 bilimsel makalesi yayımlandı. Uluslararası projeler geliştirip yöneten Koç, 2013’te en çok patent üreten ve ödül alan 10 mühendisten biri oldu. 2014 yılında Türkiye’ye dönen Dr. Ali Taha Koç Başbakanlık Başmüşaviri olarak göreve başladı.

Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanlığı’na atandı. Eş zamanlı olarak tüm bakanlıklardan ve güvenlik birimlerinden bilgi akışını sağlayan Cumhurbaşkanlığı Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nin kurulum sürecini yönetti.

2018’de Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı’na atanan Dr. Ali Taha Koç, aynı zamanda TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Mezun olduğu Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora dersleri veriyor. Lisanslı bir pilot olan ve çok iyi derecede İngilizce bilen Dr. Ali Taha Koç, evli ve bir çocuk babası.”

Turkcell gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER