reklamı kapat

POPÜLER

Turkcell’e, Rekabet Kurulu’ndan şok ceza!

Turkcell, mobil pazarlama ve GSM hizmetleri pazarlarındaki hakim durumunu kötüye kullanarak rakipleri aleyhine rekabeti bozması nedeniyle, Rekabet Kurulu tarafından 36.1 milyon TL idari para cezasına çaptırıldı. Alınan kararda, Turkcell’in çeşitli firmalarla düzenlediği hediye kontör/dakika kazandıran kampanyalarından yalnızca kendi müşterilerini faydalandırması ve rakiplerini dışlaması konusundaki şikayetler dikkate alınmış ve kurul, Turkcell’in bu eylemlerini hukuka aykırı bularak, Turkcell’in hakim durumunu rakip operatörler aleyhine fiili münhasırlık yaratmak suretiyle kötüye kullandığına ve rekabete aykırı uygulamalar gerçekleştirdiğine hükmetmiştir.

KADİR BOYSAN: “CEZA REKABETİN ÖNÜNÜ AÇTI”
Turkcell’in hukuka aykırı göstermiş olduğu eylemlerine son vermesine yönelik olarak alınan bu kararın GSM hizmetleri pazarının gelişmesindeki engeli ortadan kaldırdığını söyleyen Avea Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadir Boysan, ayrıca alınan kararla ilgili olarak şu sözleri de sarf etti: “Turkcell’in  hukuka aykırı eylemlerine son verilmesine yönelik olarak oy birliği ile verilen bu karar mobil pazarlarda etkin ve sürdürülebilir bir rekabet ortamının tesisi için önemli bir adım. Rekabet Kurulu’nun vermiş olduğu bu  karardan en büyük faydayı tüketiciler elde edecektir. Avea olarak rekabete ve bunu anayasal güvence altında tutan hukuk sistemine olan inancımız tamdır. GSM sektöründe rekabete aykırı tüm uygulamaların sona ermesi ve bu tarz rekabeti ihlal edici uygulamalara bir daha tevessül edilmemesi adına Rekabet Kurulu’nun bu kararında verilen mesajların doğru algılanması gerektiğine inanıyoruz.”

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Turkcell’e, Rekabet Kurulu’ndan şok ceza!” için bir cevap

  1. emresumengen dedi ki:

    “Turkcell’in çeşitli firmalarla düzenlediği hediye kontör/dakika kazandıran kampanyalarından yalnızca kendi müşterilerini faydalandırması ve rakiplerini dışlaması”

    Bu ne kadar sacma bir uydurmaca sebep olmus boyle? Elbette ki sadece kendi musterilerini faydalandiracak, ne olacakti? Turkcell kampanya yapip, Avea kontoru mu dagitacakti?

    Turk Telekom’un telefon sabit hatlari ile ilgili yaptigi seyi Avea da yapiyor, yargiyi ve haddi olmamasina ragmen yargi rolu ustlenen bazi kurullari maşa olarak kullaniyor.

    Ne mukemmel bir ulke burasi! Parayi veren dudugu calar!